Bilgi Yeriniz

Kuru Saç Uçları Nasıl Nemlendirilir?

24.06.2018
2.174
Kuru Saç Uçları Nasıl Nemlendirilir?

Uzun saç kullanımı sırasında saç tipinden bağımsız olarak saç uçlarında kuruma meydana gelebilir. Kuruma durumu için bir önlem alınmaması halinde, bu kuruluk saçlarda kırık oluşumuna yol açabilir. Saçların sağlıklı bir biçimde uzamasının sağlanması için mutlaka düzenli aralıklarla uçlarından aldırmak gerekmektedir. Ancak bu mümkün değilse ya da saçların kesilmesi istenmiyor ise saç uçlarında oluşan kuruluk ve kırılma bir takım onarıcı yöntemlerle belli bir miktar canlandırılabilir.

Kuru Saç Uçlarının Canlandırılması

 • Saç uçlarında kurumaya yol açan temel etmenlerden bir tanesi, kullanılan şampuandır. Aynı şampuanın çok uzun bir süre boyunca kullanılması, saç uçlarında kuruma ve saç diplerinde yağlanmaya neden olacaktır. Farklı şampuanlar denenerek bu durum bir nebze düzeltilebilir.
 • Kullanılacak bazı bitkisel yöntemler ile kısa vadede saç uçlarının kuruluğu düzeltilebilir. Bunun için en etkili yöntemlerden bir tanesi ılık bitkisel yağlardır. Bu işlem bir hazırlık aşaması gerektirir. Buna göre;
 • İlk olarak küçük bir kapta zeytinyağı az miktarda ısıtılır. Ancak kesinlikle kaynamamalıdır.
 • Saç uçlarına ısıtılmış durumdaki bu zeytinyağından sürülerek iyice yedirilir.
 • Bu işlem sonrasında saçlar yıkanmadan 2 saate kadar bekletilir ve ardından şampuan ile rutin yıkama işlemine geçilir.
 • Hindistan cevizi yağı da saç uçlarını beslemesi ile bilinmektedir. Ele alındığında eriyen ve esasında katı halde bulunan bir miktar hindistan cevizi yağının saç uçlarına yedirilmesi ve bekletilip ardından durulanması, saç uçlarının birkaç gün boyunca canlı görünmesini sağlayacaktır.
 • Bunlara ek olarak saç kremi de şampuan sonrasında saça uygulanıp bir süre bekletilebilir. Bu sayede tarama ve kurutma işlemi sırasında saçların daha fazla yıpranmasının da önüne geçilebilecektir.

Saç Nemlendirilirken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Saçların bakımlı ve canlı olmasının temel faktörü, içten yani beslenme yoluyla saç diplerinin beslenmesinden geçer. Bu nedenle beslenme düzeninde protein alımına çok dikkat edilmelidir. Buna ek olarak A vitamini de dışarıdan saçların canlandırılması için rahatlıkla kullanılabilir. A vitamini yönünden zengin olan muz, saç maskesi olarak saça uygulanabilir. Bunun için;

 • İlk olarak bir adet muz ezilir ve içine birkaç damla zeytinyağı eklenir.
 • Hazırlanan bu karışım, saç uçlarına masaj yaparak yedirilir.
 • Bu karışım saçta gece boyunca kalmalıdır.
 • Kuru uçlara sahip saçlara nazik davranılması da son derece önemlidir. Saç uçlarına zaman zaman çam terebentin yağı ya da badem yağı gibi ürünlerle de bakım yapılabilir. Saçlar ıslakken taranmamalı, çok kuruyken de dikkatli taranmalıdır. Aksi halde koparak kırılmalar da artacaktır.

UYARI: İçerikte belirtilen doğal yöntemlere karşı alerjiniz söz konusuysa, bu yöntemleri uygulamamanız tavsiye edilir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.