Bilgi Yeriniz

Göbek Deliğimin Üstünde Şişlik Var

11.05.2018
7.206
Göbek Deliğimin Üstünde Şişlik Var

Birçok sebeple, göbek üstünde şişlik ortaya çıkabilir. Bu durumda kişiler göbek fıtığından endişe ederler ancak bu şişliğin sebebi basit bir yağ bezesi dahi olabilir. Bu nedenle telaşa kapılmak yerine, derhal bir doktora gidip muayene olunması yerinde bir hareket olacaktır.

Göbek Deliği Üstünde Şişlik Nedenleri Nelerdir?

  • Göbek deliği üzerinde şişlik durumunda ilk akla gelen ve korkuya yol açan durumlardan biri fıtıktır. Fıtık, karın içinde yer alan organların, zar kesedeki dokuların hasar görmesi ya da yırtılması sonucu dışarı çıkması olarak tanımlanabilir. Genellikle göbek üstünde şişlik ilk ortaya çıkan belirtidir. Buna ağrı hissi eşlik eder. Göbek fıtığı doğuştan da olabilir, faklı nedenlerle de yetişkinlik döneminde gün yüzüne çıkabilir. Kadınlarda çok fazla doğum yapma ve çok kilolu olma gibi durumların sonucunda ortaya çıkmaktadır. Göbek fıtığı mevcut olan kişilerde deliğin hemen ütünde şişlik ve şekil bozuklukları ortaya çıkabilmektedir.
  • Göbek ve çevresinde şişlik oluşması, yağ bezesi oluşumu nedeniyle de söz konusu olabilmektedir. Genellikle bir zararı bulunmayan ve iyi huylu olan yağ bezeleri, gerekirse çok basit bir enjeksiyon operasyonu ile alınabilmektedir.
  • Göbek üstünde sert ve temas esildiğinde çok fazla hassasiyet gösteren bir şişlik, bölgede tümör oluşumunun da göstergesi olabilir. Ağrı hiç olmasa bile tümör bir anda ortaya çıkıp ilerleyebilmektedir. Bu durumda şişliğin boyutu gözlemlenmelidir. Çok hızlı bir gelişim süreci söz konusu ise acilen doktora gidilmelidir.
  • Göbek deliğinin üstünde şişlik oluşması, bazı travma durumları sonrasında ya da bir rahatsızlık sonucunda oluşan bir doku zedelenmesi nedeniyle de ortaya çıkmış olabilir. Bu durum mevcut ise kişinin çok fazla hareket halinde olmaması çok önemlidir. Aksi halde aşırı harekete bağlı olarak doku zedelenmesi artabilir ve ağrı hissi de çok şiddetli olabilir.

Göbek Deliği Üzerinde Şişlik Tedavisi

Göbek deliği üzerinde şişlik var ise, ihtimaller göz önünde bulundurulmalıdır. Eğer durum göbek fıtığından kaynaklanmakta ise bunun tedavisi mutlaka yaptırılmalıdır. Göbek üstündeki şişlikler sert ağrılı ya da yumuşak ağrılı bir yapıda olabilir.

Şişlik sert yapıda ve ağrılı ise göbek fıtığı olasılığı yüksektir. Bu durumda kişinin cerrahi bir işleme maruz kalması gerekmektedir. Yumuşak şişliklerde ise mutlaka tetkikler yaptırılmalı ve bu doğrultuda işlemlere ya da tedavi sürecine devam edilmelidir. Yağ bezesi olarak ortaya çıkan bir şişlik, önemsenmez ya da takip edilmeyebilir. Yağ bezeleri kötü huylu ise çok çabuk büyüme gösterir ve genellikle de sonucunda tümör teşhisi konur. Bu yüzden şişliğin boyutuna da çok dikkat edilmelidir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.