Bilgi Yeriniz

Bozulan Süt Nasıl Değerlendirilir?

08.05.2018
3.209
Bozulan Süt Nasıl Değerlendirilir?

Süt, oldukça kolay bozulan bir gıdadır. Genel olarak rengi, kokusu ve tadı, bozulmaya başladığında değişir, bu sayede kullanıma uygun olup olmadığı anlaşılabilir. Tam anlamıyla bozulmuş olduğuna kanaat getirilen sütün kesinlikle kullanılmaması gerekir. Sütün dibinde tortular oluşması, sütün bozulduğunun bir göstergesidir. Bu durumdaki süt, farklı şekillerde değerlendirilebilir.

Bazen de açık süt kaynatılırken, kesilir. Süt kesilmesi, daha çok çökelek gibi bir görüntüye yol açar ve bu durum kaynatma sırasında bir anda ortaya çıkabilir. Peynir yapımında kesilmiş süt oldukça iyi sonuç vermektedir ancak yoğurt yapılacak olan sütün kesilmesi bir sorundur. Kesilen süt, bozuk bir süt olduğu için çiğ şekilde tüketilmesi sağlık açısından sorunlara yol açabilir. Ancak ısıl işlem gördükten sonra ya da farklı yöntemlerle formu değiştirildikten sonra sağlık açısından bir zararı bulunmadığı için farklı yöntemlerle kullanılır hale getirilebilir.

Bozulmuş Süt Nasıl Değerlendirilir?

  • Bozulmuş olan süt, ilk ve en yaygın şekliyle peynir yapılarak tüketilebilir. Basit birkaç işlemle peynir kolaylıkla elde edilebilmektedir. Bunun için ilk olarak sütün yeniden kaynatılması gerekmektedir. Süt kaynamaya henüz başlamadan önce, tencereye bir buçuk – iki bardak yoğurt eklenir, iyice karıştırılır. Isının artması ile çökelekleşme ortaya çıkacaktır. Bu durum ortaya çıktığında tencereye bir miktar tuz ilave edilir ve karışım kaynamaya bırakılır. Kaynadıktan sonra ortalama 5 dakika daha kaynaması sağlanır ve tencere ocaktan alınarak 20 dakika ılık hale gelmesi beklenir.
  • Sütün miktarına uygun bir tencere alınır, içine bir süzgeç yerleştirilir. Ardından süzgecin üzerine bir temiz tülbent konulur. Kaynatılan süt, bu tencereye süzdürülür. Böyleye peynirleşmeye başlayan karışımın fazla suyu süzülmüş olur. Tencerenin tamamı boşaltıldıktan sonra tülbent toplanır, suyu olabildiğince sıkılır. Daha sonra bez bir torbayı musluk başına aşarak, içine tülbentin içindeki peynir konur ve iyice suyunu sızdırması sağlanır. Aynı şekilde bir başka süzgece tülbentle birlikte konulan peynirin üzerine birkaç kiloluk ağırlık konarak da bu işlem gerçekleştirilebilir. Her iki durumda da peynirin 1 gün beklemesi gerekmektedir.

Bozuk Sütü Diğer Değerlendirme Yöntemleri Nelerdir?

  • Süt ekşi bir hal almış ise hamur işlerinde rahatlıkla kullanılabilir. Hamur işlerinin tamamında genel olarak tuzlularda, pişme sonrasında ekşilik ortadan kalkacaktır. Süt kesilmiş ise çorba yapımında da kullanılabilir. Kesik süt çorbanın kıvamının artmasını sağlayacaktır.
  • Etlerin marine edilmesinde de ekşi süt kullanılabilmektedir. Bunun yanı sıra, süt kesildiğinde bitki köklerine de dökülebilir. İçerisinde yer alan kalsiyum bitkilerin daha iyi büyümesini sağlayacaktır.
  • Kesilen süt, cilde bakım yapmak için de kullanılabilir. İçerisinde bulunan mineraller, cildin beslenmesini sağlayacaktır. Bunlara ek olarak süzdürme esnasında oluşan peynir altı suyu da son derece yararlıdır ve çeşitli şekillerde tüketilebilmektedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.