Bilgi Yeriniz

Ağız İçinde Oluşan Morluklar

09.05.2018
3.681
Ağız İçinde Oluşan Morluklar

Farklı rahatsızlıklar nedeniyle ağız içinde morluklar oluşabilir. Daha çok enfeksiyonlardan kaynaklanan rahatsızlıklarda bu durumun ortaya çıkması muhtemeldir. Morlukların yanı sıra ağız içinde kızarıklık ve şişlikler de hastalığa bağlı olarak gelişme gösterebilmektedir. Ağız içinde ortaya çıkan morluklar, uzun bir zaman olmasına rağmen geçmiyor ise, ciddi bir hastalık ortaya çıkmış olabilir.

Morluklara ek olarak ağız içi kanamaları da mevcut ise acilen uzman bir doktora gidilmesi ve muayene olunması tavsiye edilmektedir.

Ağız İçinde Morluk Nedenleri Nelerdir?

  • Ağız içi morlukları uzun süredir mevcut ise akla ilk olarak ağız içi kanserini getirir. Sigara kullanımının uzun süreli ve yoğun olması nedeniyle ağız kanseri bu kişilerde sıklıkla ortaya çıkabilmektedir. Aynı şekilde uzun vadeli alkol kullanımı ya da alkol bağımlılığı da ağız kanserinde temel nedenlerden bir tanesidir.
  • Kişinin kan kanseri olması, lösemi teşhisi konmasıyla birlikte bu hastalığın bir getirisi olarak ağız içinde kist, ödem, kanama, morarma sorunları meydana gelebilmektedir.
  • Hastalıklarla ilgili olmayan bir neden de genetik faktörlerdir. Dil yapısı morarmaya elverişli olabilir ve bunda da temel faktör genetiktir.
  • Ağız içindeki morlukların bir başka nedeni de küçük darbeler ya da besin tüketimi sırasında ağız içini zarar görmesidir.
  • Ağız içinde morluk ve aft oluşması bağışıklık sisteminin zayıf olması nedeniyle de ortaya çıkabilmektedir.
  • Kullanılan bazı ağır ilaçlar da yan etki olarak ağız içinde morluklara yol açabilmektedir.

Ağız İçinde Morarma Tedavisi

  • Ağız içinde morarma, yaşam kalitesini düşürmekte ve günlük yaşamında kişinin endişeye kapılmasına neden olan bir sağlık sorunudur. Bu nedenle ilk ortaya çıktığında muayene edilmesi önemlidir. Aksi halde teşhis edilmesi gecikecek ve bu da ciddi bir rahatsızlık söz konusu ise bu rahatsızlığın daha da ilerlemesine yol açacaktır.
  • Enfeksiyonlardan kaynaklanan ağız içi morarmalarında genellikle ilaç tedavisi sorunun çözüme kavuşmasını sağlamaktadır. Ancak bu ilaçların kullanımı esnasında aynı zamanda çok soğuk ve çok sıcak besinlerin tüketilmemesi, ağız içinin tahriş olmasının önlenmesi de oldukça önemlidir. Çok sert besinlerin tüketilmemesi, asitli içeceklerden kaçınılması gibi durumların da göz önünde bulundurulması önemlidir. Ayrıca kullanılacak ilaçların kesinlikle doktor gözetiminde ve tavsiyesinde olması gerekmektedir.
  • Ağız içinde meydana gelen morarma sorununun tedavisi için beslenme şekli de önemlidir. Tüketilecek olan sağlıklı besinler, ağız içi sağlığının korunmasında büyük bir öneme sahiptir. Özellikle meyve ve sebzelerin çok iyi yıkanması, organik olanlardan seçilmesi ve bu besinlerin püre şeklinde tüketilmesi, vücudun çeşitli vitamin ve mineralleri almasını sağlayacak ve morarma sorunu daha kısa bir sürede geçecektir.
  • Tüm bunlara ek olarak ağız bakımının kesinlikle ihmal edilmemesi, ağız içinde gargara yapılması gibi yöntemler de ağız içinde bakteri oluşmasını büyük oranda engelleyecektir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.