Zift Lekesi Kumaştan Nasıl Çıkar?

Zift Lekesi Kumaştan Nasıl Çıkar?
9 Mayıs 2018 tarihinde eklendi, 1.462 kez okundu.

Zift lekesi, çıkması en zor lekelerden biri olarak karşımıza çıkar genelde. Özellikle yaz aylarında asfaltın erimesi ya da yeni yapılan asfaltlama çalışmaları sonucu kıyafetimize, ayakkabımıza ve arabamıza bulaşır. Zift lekesinin kumaşa bulaşması, bizi oldukça zora sokan bir durumdur. Böyle bir durumda ilk başvuracağımız şey, kimyasal yöntemler olacaktır.

Kumaştan Zift Lekesi Nasıl Çıkar?

Zift, çıkmasının zorluğu yanında, kıyafetimizde o bölgenin sertleşmesine ve yıpranmasına da sebep olabilir. Bu yüzden ki ne kadar erken müdahale edilirse, zift lekesinden kurtulmak da o kadar kolay olacaktır.

Belirtmekte fayda var ki, bu tür lekelerde kullandığınız özellikle kimyasal ürünler kumaşa zarar vermese bile rengini açabiliyor. Lekeyi yumuşatma işleminde bekletirken, sizde kullanmadığınız bir kıyafetin üzerinde, kullanacağınız kimyasal ürünü deneyip kumaşa zarar verip vermediğini görebilirsiniz.

Kullanabileceğiniz diğer alternatif yöntemleri sıralamak gerekirse;

1-)Vazelin

Vazelin, özellikle yeni oluşmuş zift lekeleri için kullanılacak bir çözümdür. Zift lekesini yumuşatmanıza yardımcı olacaktır. Bölgeye sürdükten sonra 45 dakika kadar bekletmeniz gerekmektedir. Sonrasında yumuşamış olan zift lekesini, sivri bir cisim ile kumaşa zarar vermeyecek şekilde dikkatlice kazıyın. Sonrasında bölgeyi tamamen temizlemek için, kumaşı makineye atmanız kesin çözüm olacaktır.

Eğer vazelin ile lekeyi yumuşattınız fakat leke çok inatçı olduğundan kalmış ise çay bardağının çeyreği kadar yağ ve gene onun kadar sirkeyi karıştırıp, bir bez yardımıyla ziftli bölgeye uygulayıp 1 gün kadar beklettikten sonra makineye atarsanız bu da kesin bir çözüm olacaktır.

2-)Tiner

Tiner, zift lekesine en hızlı sürede çıkarabileceğimiz maddelerden biridir. Kumaşa zarar vermediği için, bu lekeden kolaylıkla kurtulmamızı sağlayacaktır. Fakat en nihayetinde kimyasal bir ürün olduğu için dikkat edilmesi gerekmektedir. Bu maddeyi kullanırken özellikle yakıcı maddeler ile temas etmemeye özen gösterin. Kullanım sonrasında ellerinizi ve kullandığınız kumaşı bol su ile yıkayın.

3-)Deterjan

Bu genelde yoğun olmayan zift lekeleri için oldukça işe yarar bir yöntemdir. Fakat benim tavsiyem, yoğun olsun olmasın, yine de siz vazelin var ise lekeli bölgeye önce vazelin sürün. 45 dakika sonra ise ılık su ve deterjan karışımı bir leğenin içinde kıyafetinizi bekletin. Son olarak ise yine makineye atıp yıkayabilirsiniz.

Eğer zift lekesi bez ayakkabınıza bulaşmış ise yine aynı yöntemleri kolaylıkla kullanabilirsiniz.

4-)Kuru Temizleme

Kıyafetinize, ayakkabınıza çok yoğun bir şekilde bulaşan bir zift lekesi var ise hiçbir işlem yapmadan direkt olarak kuru temizlemeye götürebilirsiniz. Onların ellerinde bulunan özel kimyasal ürünler sayesinde, lekeyi %100 olarak çıkarabiliyorlar.

Etiketler:

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git