Bilgi Yeriniz

Yulaf Samanı Nasıl Kullanılır?

07.06.2018
2.384
Yulaf Samanı Nasıl Kullanılır?

Yulaf samanı sağlık açısından faydalıdır ve genellikle de çay olarak tüketilmektedir. Buna ek olarak yulaf samanı kürü ile de detoks yapılması mümkündür. Yulaf samanı marketlerde ya da bitkisel ürünler ve malzemeler satan aktarlarda bulunmaktadır, buralardan satın alınabilmektedir.

Yulaf Samanı Nasıl Kullanılır?

1-)Yulaf Samanı Çayı Yapımı

Yulaf samanı çayı hem bitkisel hem de sağlıklıdır. Bu çay kullanılarak zayıflamak da mümkün olabilmektedir. Yulaf samanı çayı aynı zamanda vücuttan zararlı toksinlerin atılmasında da kullanılabilmektedir. Bu çayın hazırlanabilmesi için 1 bardak su yeterli olacaktır. Yulaf samanı çayı yapılış aşamaları aşağıda sıralanmıştır:

  • İlk olarak 1 bardak su kaynatılır, bu işlem için küçük boy bir cezve kullanımı yeterli olacaktır.
  • Suyun kaynamasından sonra, kuru yulaf samanları suya eklenir ve üzerine bir kapak kapatılır.
  • Bu şekilde hazırlanan çay, 10 dakika çok kısık ateşte yeniden kaynatılır, kaynama sonrasında çay süzülür ve tüketilir.
  • Kullanılan yulaf samanları ve sapları kuru olmalı, nemli kalmamalıdır.

Yulaf samanı çayı, oldukça yararlı bir içecektir. Özellikle bedensel kusurların ve cilt sorunların tedavisinde sıklıkla kullanılmaktadır. Cilt rahatsızlıklarından egzama türü rahatsızlıklara çok iyi geldiği bilinmektedir. Regl dönemlerinde tüketilmesi hormonsal dengenin belli bir çizgide kalması bakımından önemlidir, hormon düzenleme etkisi bulunan yulaf samanı çayı, aynı zamanda hafızanın güçlendirilmesine ve zekâ gelişimine de olumlu etkilerde bulunmaktadır. Anksiyete, stres, kaygı gibi ruhsal sorunların çözülebilmesi için de bu çaydan yararlanılabilir, çünkü yulaf samanı çayı sakinleştirici, dinginleştirici özelliklere de sahiptir.

Tüm bunlara ek olarak depresyon ve panik atak gibi sinirsel rahatsızlıkların tedavisinde de katkısı bulunan yulaf samanı çayı, içerdiği B grubu ve çeşitli minerallerle vücudun ihtiyaç duyduğu eksiklerin kapatılmasına da yardımcı olmaktadır.

2-)Yulaf Samanı Kürü Hazırlanışı

Yulaf samanı, kilo kontrolünün sağlanması için de kullanılabilmektedir. Bunun için bir tür kür hazırlanmalı ve düzenli olarak tüketilmelidir. Gerekli olan malzemeler ise yulaf samanı ve 1 litre sudur.

  • Yulaf samanı kürünün hazırlık aşamasında, bir tencereye bir litre su boşaltılır ve ardından bu su kaynatılır.
  • Su kaynadıktan sonra içine yulaf samanı eklenir ve iyice karıştırılır.
  • Karıştırılarak kaynayan karışımın altı kapatılır ve bir süre soğuması beklenir.
  • Soğuduktan sonra bir süzgeç yardımıyla süzülür ve bir bardağa boşaltılır.
  • Kullanılan su, içme suyu olmalıdır, yulaf samanlarının rengi ise bu kür için muhakkak yeşil tonlarında olmalıdır.
  • Hazırlanan bu yulaf samanı kürü, 1 haftada en fazla 3 defa olmak üzere tüketilebilir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.