Yoğurt Neden Ekşi Olur?

Yoğurt Neden Ekşi Olur?
26 Kasım 2018 tarihinde eklendi, 837 kez okundu.

Yoğurt neden ekşi olur karşımıza sık çıkan merak edilen sorulardan birisidir. Çoğu kişi daha sağlıklı olduğu için hazır satılan yoğurtlar yerine evde kendi yaptığı yoğurtları tercih etmektedir. Hem daha sağlıklı hem de daha lezzetli olan bu yoğurtların yapımı ise asla sanıldığı kadar zor değildir. Sizler de birkaç malzeme ile birlikte evde kendi yaptığınız doğal yoğurtları tüketmeye başlayabilirsiniz.

Yoğurt yapımı kolay bir işlem gibi görünse bile elbette dikkat edilmesi gereken noktalar olduğu unutulmamalıdır. Yoğurt yapımında bazı noktalara dikkat etmediğiniz durumlarda olması gerekenden daha cıvık ya da daha ekşi bir yoğurt elde edebilirsiniz. Yoğurt yapımında dikkat edilmesi gereken noktaları yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Yoğurdun Ekşi Olmaması İçin Ne Yapılmalıdır?

Ev yoğurdu yapmak kısa süren bir işlem olsa da bazen istenilmeyen sonuçlar ile karşılaşmak mümkündür. Yapılan yoğurdun çok sert ya da cıvık olmasının yanı sıra tadının ekşi olması da bu sorunlardan birisidir ve oldukça sık karşılaşmak mümkündür. Yoğurdun ekşi olmasının birçok farklı sebebi olabilir. Bu sebepler arasında şunlar yer almaktadır:

1-)Mayalama Süresi ile İlgili Nedenler

İdeal lezzette bir yoğurt elde edebilmek için dikkat edilmesi gereken noktalardan birisi mayalama süresi ile yakından ilgilidir. Yoğurdun tatlı ve kıvamlı olması için 2,5 saatlik bir mayala süresi gereklidir. Daha az ya da fazla sürede mayalama sonucunda değişik tatlar elde etmek mümkündür.

2-)Fazla Maya Kullanımı

Yoğurdun tadının ekşi olmasına yol açan etkenlerden bir diğeri ise fazla maya kullanımıdır. En ideal kıvamı yakalamak için 1 litre süt için 1 tatlı kaşığı dolusu maya kullanımı gereklidir. Süt kullanımın artışı da buna göre yapılmalıdır. Fazla maya kullanılması halinde yoğurdun tadı istenmeyecek bir şekilde ekşi olabilir.

3-)Sıcak Süt Kullanımı

Sütün sıcaklığı da dikkat edilmesi gereken konulardan bir diğeridir. Sütün olması gerekenden çok daha sıcak bir şekilde mayalanması durumunda yoğurdun tadı da beklenenden daha ekşi olabilir. İdeal olan lezzet için sütün bebek maması kıvamında bir sıcaklığı olması gerekmektedir.

Yoğurt Yaparken Dikkat Edilmesi Gereken Püf Noktalar Nelerdir?

Ev yoğurdu yapacak kişilerin şu noktalara dikkat etmesi gereklidir:

  • Evde yoğurt yaparken kullanılacak sütün yağlı olmasına dikkat edilmelidir.
  • Sütün kıvamı ile ne sütü olduğu arasında belirli bir ilişki olduğu unutulmamalıdır.
  • Süt en az 5 ile 7 dakikalık bir süreçte durmadan kaynatılmalıdır.
  • Sütü buzdolabına kaldırırken mutlaka tencerenin kapağı hava almayacak bir şekilde kapatılmalıdır.
  • Süt kaynatılan kabın içinde değil, başka bir kabın içinde mayalanmalıdır.
  • Çok fazla sıcak süt kullanımı yapılmamalıdır.

Etiketler:

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git