Yemek Tuzlu Olursa Ne Yapılmalı?

Yemek Tuzlu Olursa Ne Yapılmalı?
30 Haziran 2018 tarihinde eklendi, 771 kez okundu.

Yemeklerdeki tuz miktarının olması gerektiği gibi ayarlanması her zaman kolay olmayabilir. Bazı yemekler çok fazla miktarda tuz gerektirirken, bazıları için az bir miktar tuz kullanımı yeterli olabilmektedir. Farkında olmadan tuzun fazla kaçırılması, her ne kadar can sıkıcı bir durum olsa da, esasında bu durumun çözümü bulunmaktadır.

Yemeklerde tuz her ne kadar yemeğin lezzetini veren faktör ise de çok fazla tuz kullanımı uzun vadede bedensel bakımdan ciddi sorunlara yol açabilmektedir, bu durum da dikkate alınmalı ve tuz miktarı olabildiğince azaltılmalıdır.

Yemeğin Tuzu Nasıl Ayarlanır?

Yemeklerin tuzunun ayarlanmasında dikkat edilecek birkaç püf nokta bulunmaktadır:

  • Yemekte salça kullanımı mevcut ise, tuzun normalden daha az atılması gerekir. Salçanın hali hazırda zaten tuzlu olduğu unutulmamalıdır. Hatta yemeğin son aşamasında atılması çok daha uygun olacaktır.
  • Yemeğe eklenecek olan baharatların da tuz ile birlikte en son aşamada eklenmesi önerilir.
  • Kaya tuzu kullanımı rafine edilmiş tuza göre çok daha sağlıklıdır, aynı zamanda yemeklerin çok daha leziz olmasını sağlar.

Yemeğin Tuzu Nasıl Azaltılır?

  • Yapılan çorbalar tuzlu olmuş ise, çorbaya bir miktar daha su eklenerek tuz dengesi sağlanabilir. Ancak bu işlem çorbanın tadını ve kıvamını bozabilir. Bu nedenle çok tuzlu durumdaki çorbaya az miktarda süt eklenebilir. Bu şekilde çorbanın besin değeri artar ve tuz sorunu da çözülür.
  • Süt eğer çorbaya uygun bir malzeme değilse, çorbanın içine bir adet soyulmuş ve birkaç parçaya ayrılmış patates atmak da tuz dengesinin sağlanmasına yardımcı olacaktır. Çorba piştikten sonra duruma göre patates parçaları tencereden alınabilir yahut blender ile ezilerek çorbaya karışması sağlanabilir.
  • Çorbanın tuz miktarı aslında aşırı derecede fazla değilse, içine 1 ya da 2 adet küp şeker atılarak da denge sağlanabilir.
  • Patates yöntemi, tencere yemekleri için de rahatlıkla kullanılabilir. Ancak bu yöntem her zaman işe yaramaz. Bu durumda yapılacak işlem, yemeğin içine bir dilim kızarmış ekmek eklemektir.
  • Yemeğin tuzu halen rahatsız edici derecede ise suyu boşaltılıp yeniden sıcak su da eklenebilir.
  • Tencere yemekleri için bir başka tuz azaltıcı çözüm ise yemeğin suyunun alınması, ardından ayrı bir tavada domatesli bir sos hazırlanmasıdır. Yeni hazırlanan sosun içine hiç tuz konulmamalıdır. Son olarak sos yemeğe eklenmelidir.
  • Yemeklerdeki tuz miktarı limon veya sirke eklenerek de azaltılabilir. Bunun için bir yemek kaşığı sirke ya da birkaç damla limon suyu yeterli olacaktır.

Etiketler:

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git