Yaban Mersini Nasıl Kurutulur?

Yaban Mersini Nasıl Kurutulur?
23 Haziran 2018 tarihinde eklendi, 1.570 kez okundu.

Fundagiller familyasına ait bir bitki türü olan yaban mersini, “ayı üzümü” adıyla da bilinmektedir. Ilıman olan iklimlerde yetişir ve üzüme benzeyen bir şekle sahiptir. Mersin bitkisi ile sıklıkla karıştırılan yaban mersini, küçük taneli bir yapıya sahiptir. İçerisinde fazla miktarda vitamin ve mineral bulunan bu bitki, özellikle C, B 6 ve K vitaminleri bakımından bir hayli zengindir. İçerisinde kalsiyum, potasyum, sodyum, fosfor ve demir de yer almaktadır.

Düzenli bir biçimde tüketilmesi gereken yaban mersini, hem yaş hem de kuru formda tüketim  uygundur. Ancak kuru yaban mersini uygun koşullarda kurutulmuş olmalıdır, aksi halde besin değerlerini kaybedebilir. Bunun için iki farklı yöntem kullanılmaktadır.

Yaban Mersini Kurutma Yöntemleri Nelerdir?

1-)Güneşte Kurutma

En sağlıklı ve en etkili yöntem olan güneşte kurutma işlemi, doğal bir yöntem olduğu için çok daha uzun zaman alabilmektedir. Fakat kurutulmasında güneş ışınları doğrudan etkili olduğu için besin değerleri bu işlemden çok az miktarda zarar görmektedir.

  • Güneşte kurutma yöntemi için ilk olarak yaban mersinleri en iyi şekilde yıkanmalıdır.
  • Yıkama işleminden sonra kurutulacak miktara uygun büyüklüğüne sahip bir tepsi ya da derin olmayan bir kap alınır, yaban mersinleri bu kaba serilir.
  • Serilen yaban mersinleri üst üste gelmemelidir. Aksi halde henüz kuruma aşamasında iken küflenme sorunu ortaya çıkabilir.
  • Tepsi ya da uygun kap, yaban mersinleri içine serildikten sonra doğrudan güneş ışığı alan bir yere bırakılmalıdır. Eğer kurutma işlemi yapılacak alan yeterince temiz durumda değil ise yaban mersinlerinin üzerine ince bir tülbent örtülebilir. Ancak bu, kuruma süresini bir miktar daha uzatacaktır.

2-)Fırında Kurutma

Yaban mersinlerinin fırında kurutulabilmesi için ilk olarak yine yıkama işlemi dikkatlice ve iyice gerçekleştirilmelidir. Ardından yaban mersinleri fırın tepsisine birbirinin üstüne gelmeyecek biçimde yerleştirilir. Ardından tepsi fırına sürülür. Eğer yaban mersinleri çok büyük boyutlara sahip ise kuruma süresi uzayabilir ancak ortalama kurutma süresi 3,5 – 4 saattir.

Yaban Mersininin Faydaları Nelerdir?

  • Yaban mersini en sağlıklı meyvelerden bir tanesidir. Vücutta ortaya çıkabilecek birçok sağlık sorunu için koruyucu etki göstermektedir.
  • Yaban mersini yüksek oranda antioksidan içermektedir. Bu sayede vücuttaki toksinlerin atılmasına katkısı oldukça fazladır.
  • Kanser hücrelerinin ortaya çıkmasını engeller, aynı zamanda mevcut kanserli hücrelerin daha fazla yayılmasını ve büyümesini de mani olur.
  • Düzenli olarak tüketilmesi halinde bağışıklık sistemini güçlendirir, kalp ve damar hastalıklarına karşı vücudu korur.
  • Göz sağlığının korunmasında ve diş sağlığının muhafaza edilmesinde de yaban mersini tüketimi önemli bir yere sahiptir.

Etiketler:

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git