Vişne Reçeli Kaç Dakika Kaynatılır?

Vişne Reçeli Kaç Dakika Kaynatılır?
7 Ağustos 2018 tarihinde eklendi, 900 kez okundu.

Vişne reçelini reçel yapan şeylerden biri içeriğindeki vişnenin tazeliği, ikincisi ise kaynatma süresidir. Bir reçelin kıvamının ve lezzetinin oluşması için ne kadar süre kaynatıldığı oldukça önemli bir ayrıntıdır. Az kaynatılması ya da fazla kaynatılmasına bağlı olarak reçelin yapısında değişiklikler meydana gelebilmektedir.

Vişne Reçeli Kaç Dakika Kaynatılır?

Vişne reçelini yaklaşık olarak yarım saat ile 40 dakika arasında kaynatmak doğru olacaktır. Fakat kaynatma işlemine geçmeden önce dikkat edilmesi gereken aşamalar vardır. Bu aşamalar doğru bir şekilde gerçekleşmediğinde ise kaynatma süresi değişlikler gösterebileceği gibi reçelin tadında da farklılıklar meydana gelebilmektedir. Peki ya nedir bu aşamalar? Bu aşamalardan bahsetmemiz gerekirse;

Vişne Reçeli Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

1-)Vişne Seçimi

Reçel yapacağınız zaman vişneleri mevsiminde ve taze olarak satın almanız çok önemlidir. Dondurulmuş ve mevsimi geçmiş olan vişnelerin tadı çoğu zaman tatmin edici olmadığından, reçeliniz lezzetli olsun istiyorsanız buna dikkat etmeniz önemlidir. Aynı şekilde vişne seçerken çürük olmamasına da dikkat etmelisiniz. Vişnelerin diri olması, reçel yaparken yapısının bozulmasını zorlaştıracağından görüntü olarak da daha ağız sulandırıcı gözükmesini sağlayacaktır.

2-)Vişnenin Çekirdeklerini Temizleyin

Vişneyi çekirdeği ile kaynatarak ve sonrasında ayıklayarak vakit kaybetmek istemiyorsanız, en başında vişnenin çekirdeklerini temizleyebilirsiniz. Burada kullanabileceğiniz bir pipet ile çekirdekleri rahatlıkla vişneden ayırabilir ve vişnenin parçalanma ihtimalini ise en az seviyeye indirmiş olursunuz.

3-)Vişnelerin Temizliği

Reçel yapmaya başlamadan önce vişneler doğru bir şekilde temizlendiğinden emin olmalısınız. Bunun için ise bir kap içerisine vişneleri alarak, vişneleri geçecek kadar su doldurun ve bu suyun içerisinde bir süre bekletin. Daha sonrasında ise saplarını temizleyip, akan suyun altında son bir kez daha yıkayın.

4-)İçindeki Şeker Oranı

İlk defa reçel yapacak olan kişilerde özellikle ne kadar miktar şeker konması gerektiği genelde büyük bir soru işaretidir. Bu soru işaretini gidermek adına şimdi size basit bir uygulamadan bahsedeceğiz. Reçeli kaynatacağınız tencerenin içine öncelikle tabanı kapatacak kadar vişneyi koyun ve üzerine göz kararı şeker ekleyin. Sonra tekrar şekeri kapatacak kadar vişne ekleyin ve üzerine yine şeker ekleyin. Bu şekilde elinizdeki vişneleri bitirdikten sonra tencerenin ağzını kapatın ve 1 gece boyunca bekletin.

5-)Kaynatma Süresi

Reçel yapımında en önemli kısım kaynatma süresidir. Burada, bir gece bekletmiş olduğunuz tencerenin içerisine reçelin bittiği yere kadar su doldurun ve kaynatmaya başlayın. Bu şekilde kaynayan reçelin kıvamını da ara ara bir tabağa bir parça alarak doğru bir kıvamda olup olmadığını, akışkanlığını kontrol edebilirsiniz. Kaynama esnasında bir iki damla kadar limon suyu damlatmanız da yine reçelin kristalleşmesini engelleyecektir.

6-)Cam Kavanozlar Tercih Edin

Reçeli kaynattıktan sonra ise çok fazla beklemeden yani henüz sıcak haldeyken iyi temizlenmiş cam kavanozlara yerleştirin ve soğuyana kadar kavanozun kapağını kapatmamalısınız. Saklarken ise buzdolabı yerine güneş ışığı olmayan kuru bir yerde muhafaza etmeye özen göstermelisiniz.

Etiketler:

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git