Bilgi Yeriniz

Viskon Kumaşı Esnek Midir?

08.05.2018
7.358
Viskon Kumaşı Esnek Midir?

Viskon kumaş, Kayın ağacından çıkarılan selüloz kullanılarak üretilmektedir. Viskon kumaş, yapı itibariyle pamuklu kumaşlara benzemektedir. Fakat bu iki kumaş türü farklı özelliklere sahiptir. Viskon kumaş, esnek olup olmadığı noktasında kullanacak olan kişilerde merak uyandırmaktadır. Bunun anlaşılabilmesi ve kumaşın yapısının anlaşılabilmesi adına, kumaşın özelliklerinden genel olarak bahsetmek yerinde olacaktır.

Viskon Kumaşın Genel Özellikleri Nelerdir?

  • Hammaddesi selüloz olan viskon kumaşın, tercih edilme nedeni genel olarak oldukça yumuşak bir yapıya sahip olmasıdır. Yumuşak olmasının yanında bir hayli rahattır.
  • Yapısal olarak, kendinden parlak bir kumaş olması ile özel gün ve gecelerde kullanılacak kıyafetlerde kullanıma uygun bir ana kumaş malzemesi olarak ön plana çıkmaktadır.
  • Üzerinde lekelerin yer etmesinin zor olması, bununla birlikte yıkama özellikleri bakımından da zorlayıcı ve zahmetli olmaması viskon kumaştan üretilmiş giysileri tercih eden kişi sayısını artırmaktadır.
  • Tek başına kıyafet üretiminde kullanılabilir, ayrıca uyumlu olması dolayısıyla polyester ya da pamuk kumaşlarla da karışık olarak kullanılabilir.
  • Viskon kumaş üzerine baskı yapılabilir. Dolayısıyla kişiler kendi tasarımlarını uygun araç gereç ve baskı malzemeleri ile kıyafetlerinin üzerine basarak kullanabilirler.
  • Baskı yapmak kadar, boyanması da oldukça kolay bir kumaş türüdür, bu nedenle kumaş boyama çalışmaları için de uygun bir yapıdadır denilebilir.
  • Uzun süreli kullanılması sonucunda herhangi bir tüylenme ve tiftiklenme sorunu yaratmadığı için de tercih nedeni olan viskon kumaş, aynı zamanda dayanıklı ve çok kısa bir sürede kuruyan bir yapıya sahiptir.
  • Bilinmesi gereken bir başka özellik de, viskon kumaşın yüksek ısıda yıkandığında çekme yapabileceğidir. Bu nedenle genellikle 30 – 40 derecede yıkanması tavsiye edilmektedir.

Viskon Kumaşın Esnekliği

Viskon kumaş, arzu edilen esnekliğe sahip bir kumaş türü değildir. Esneme payı vardır ama bazı kumaş türlerine göre bu pay oldukça kısıtlıdır. Bu nedenle de genel olarak iç giyimde ve abiye kıyafetler için kullanılmaktadır. Yüksek ısıda yıkandığında çekme yapabildiği gibi, kıyafetin türüne ve kumaş özelliklerine bağlı olarak esneme payı artabilir. Ancak yine de riskli bir durumdur ve bu nedenle kuru temizleme yapılması tavsiye edilmektedir.

Viskon kumaş, uzun süre kullanım kapasitesine sahip değildir, aşınmalara ve deformasyona dayanıklılığı yüksek değildir. Bunun yanında güvelere karşı dayanıklı bir kumaş türüdür. Yanıcı özelliğe sahiptir, kolay alev alabilir.

Canlı renklere boyanabilmesi viskon kumaşı cazip hale getirmektedir. Genel olarak otantik elbise ve kıyafetlerde de tercih edilen bir malzemedir. Yıkandıktan sonra zor kuruma özelliğine sahip olsa da, kolayca ütülenebilmektedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.