Varis Çorabı Nasıl Temizlenir?

Varis Çorabı Nasıl Temizlenir?
28 Mayıs 2018 tarihinde eklendi, 1.512 kez okundu.

Varis çorabı, kalp ve damarlarda ortaya çıkan varis rahatsızlığının tedavisinde kullanılan bir malzemedir. Farklı türdeki varisler için farklı tedavi yöntemleri kullanılmaktadır. Varisin tedavisinde yaygın ve sorunsuz olarak kullanılan tedavi yöntemlerinden bir tanesi olan varis çorabı, damarlarda varis nedeniyle ortaya çıkan genişlemeleri azaltır ve varis nedeniyle damarlardan kaynaklı ortaya çıkan ağrıların azaltılmasında etkilidir.

Varis çorabı normal çoraplara göre sert ve sık bir dokumaya sahiptir. Varis rahatsızlığının olumsuz etkilerinin azaltılması için bu durum gereklidir.

Varisin tedavisinde böylesine önemli bir yere sahip olan varis çorabının temizliğine çok dikkat edilmesi gerekmektedir. Gün boyu kullanıldığı için kirlenmeye de bir hayli müsait durumda olan bu çorabın özel olarak temizlenmesi gerekir. Varis çorabının en doğru şekilde temizlenebilmesi için aşağıda bazı yöntemlere yer verilmiştir.

Varis Çorabı Temizliği Nasıl Yapılır?

1-)Elde Yıkama

Esasında varis çorabının temizliğinde en ideal yöntem elde yıkamadır. Özel bir dokumaya sahip olan varis çorabının bu formu kaybetmemesi gerekiri aksi halde tedavi sağlamayacaktır. Hassas yapısı nedeniyle mümkünse elde yıkanması tavsiye edilir.

  • Varis çorabının elde yıkanabilmesi için gereken tek malzeme beyaz sabundur. Deterjan kullanımı önerilmez çünkü deterjanlarda bulunan kimyasallar, çorabın dokusuna zarar verebilecek potansiyele sahiptir.
  • Beyaz sabun kullanımı ile çorap her gün yıkansa dahi, formu bozulmayacak ve çorap uzun ömürlü olacaktır.
  • Çorabın yıkanacağı su ise mutlaka ılık olmalıdır, sıcak su çorabın gevşemesine ve gözeneklerinin genişlemesine yol açabilir.
  • Çok fazla kirlenen varis çorabı, beyaz sabunla köpürtülmüş ılık bir kap suyun içinde 1-2 saat bekletilmeli ve daha sonra yıkanmalıdır.
  • Yıkama işlemi esnasında çorabın çitilenmemesi çok önemlidir. Ayrıca sıkma işlemi de yapılmamalı, çorabın suyunu kendisinin bırakması sağlanmalıdır.
  • Çorabın kurutulması sırasında doğrudan güneş ışığı almadığından da emin olmak gerekir. Bu sayede çorap çok daha uzun ömürlü bir kullanım olanağı sunacaktır.

2-)Çamaşır Makinesinde Yıkama

Varis çorabı elbette ki çamaşır makinesinde de yıkanabilir. Ancak mutlaka, illa makinede yıkanacaksa kısa programda yıkanması gerekir. Aksi halde çorap birkaç yıkamada yıpranacaktır. Makinenin su sıcaklığı çok fazla olmamalı, maksimum 30 derecede yıkanmalıdır. Buna ek olarak deterjan kullanımından da kesinlikle kaçınılmalıdır. Aynı şekilde yumuşatıcı da çorapta deformasyona sebep olacaktır bu nedenle kullanılmamalıdır.

Varis çorabının makineden yıkanması sırasında tıpkı bebek kıyafetlerinin yıkanmasında olduğu gibi, yalnızca sabun tozu kullanımı uygundur. Yıkama sonrasında makinenin sıkma özelliği de ya devre dışı bırakılmalı ya da en düşük seviyedeki devire ayarlanmalıdır. Aksi halde çorap tüm özelliğini yitirecektir.

Etiketler:

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git