Bilgi Yeriniz

Vakumlu Poşet Nasıl Kullanılır?

01.07.2018
2.344
Vakumlu Poşet Nasıl Kullanılır?

Genel olarak birçok kıyafet ve kumaş türünü çok az bir alanda içine sığdırması nedeniyle kullanım alanın gün geçtikçe genişleyen vakumlu poşetler, özellikle kışlık kıyafetlerin kaldırılması gerektiğinde büyük oranda kolaylık sağlamaktadır. Ancak vakumlu poşetlerin kullanımın doğru olarak bulunması, kullanım sırasında da en üst seviyede randıman alınmasını sağlayacaktır. Bu nedenle vakumlu poşet kullanımına ilişkin detayların iyi bilinmesi ve uygulanması gerekmektedir.

Vakumlu Poşet Kullanımı

  • İlk olarak kullanıma uygun büyüklükte vakumlu poşetlerin edinilmesi gerekmektedir. Birçok mağazada satışa sunulan vakumlu poşetler genellikle küçük, orta ve büyük ebatlara sahiptir. Söz gelimi çok fazla yer kaplamakta olan eşyaların vakumlanarak kaldırılması için büyük boy bir vakumlu poşet gerekecektir.
  • Vakumlu poşete yerleştirilmek üzere hazırlanan kıyafetler, çok düzgün bir biçimde katlanmalıdır. Bu şekilde poşete çok daha fazla eşyanın sığdırılması mümkün olabilecektir. Aynı zamanda katlama işlemi, vakumlu poşetteki eşyaların kullanım zamanı geldiğinde, onların buruş buruş olmasını da önleyecektir.
  • Kıyafetler vakumlu poşetlere üst üste yerleştirildikten sonra ağzındaki kilitli kısım dikkatlice kapatılmalıdır. Daha sonra ucundaki geniş bölüm çıkarılmış olan elektrikli süpürge borusu ile vakumlama işlemine geçilmelidir.
  • Vakumlama işlemi sırasında elektrik süpürgesinin çekiş gücü ne kadar fazla ise poşetin havasının alınması da o kadar başarılı olacaktır. Süpürge vakumlama kısmına yarım dakika kadar tutulur, poşette hiç hava kalmadığında hızlıca vakumun kapağı kapatılmalıdır.

Vakumlu Poşet Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

  • Vakumlu poşetler hiçbir şekilde kapasitesinin üzerinde doldurulmamalıdır. Aksi halde vakumlama yapılsa bile ağzındaki kilitli bölge açılacak ve vakumlama da boşa gidecektir. Aynı zamanda bu işlem poşetin beklenmedik bir anda yırtılmasına da neden olabilir.
  • Elektrikli süpürgenin zarar görmemesi için 30 saniyelik vakumlama süresinin aşılmamasına dikkat edilmelidir.
  • Poşetin içine kesinlikle kesici malzemeler ya da sivri uçlu eşyalar konmamalıdır. Bunlar poşette delik oluşmasına ve poşetin vakumlu özelliğini kaybetmesine neden olabilir.
  • Vakumlu poşetlerin içine gıda maddeleri kesinlikle konmamalıdır.
    Vakumlu poşetlerde hava giriş ve çıkışı gerçekleşmediği için poşet içindeki eşyalar hava ve nem gibi olumsuz koşullardan etkilenmeyecektir. Aynı şekilde hava almadığı için kıyafetlerde güvelenme sorunu da oluşmayacaktır. Poşetler şeffaf olarak imal edildiği için aranan eşyalar vakumlandıktan sonra da poşetin dışından rahatlıkla aranıp bulunabilir.

Vakumlu poşetlerin çok daha büyük boyları, vakumlu hurç adı ile piyasada satılmaktadır. Bu hurçların içine yorgan ya da kaban yahut yastık gibi daha büyük parçalar konarak vakumlama yapılabilir, yer tasarrufu sağlanabilir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.