Turşuya Şeker Neden Konur?

Turşuya Şeker Neden Konur?
27 Haziran 2018 tarihinde eklendi, 7.155 kez okundu.

Her meyve ve sebzenin turşusu yapılabiliyorken, yapılan turşu sert olduğunda bunun nedeninin genelde sebze ya da meyve olduğunu düşünüyoruz. Fakat aslında turşuya şeker konulmadığında bu durum yaşanmaktadır. Kısaca anlatmak gerekirse, turşu tariflerinde genelde kişinin de zevkine bağlı olarak limon ya da sirkeden bahsedilmektedir. Aynı zamanda yine sirke ruhu konması gerektiği yazmaktadır. İşte tam burada devreye şeker girmektedir.

Sirke ruhu dediğimiz malzeme, turşunun daha çabuk bir şekilde asitlenmesini sağladığı için tercih edilmektedir fakat bu sefer de turşu sert olmaktadır. Meydana gelebilecek bu durum için önlemek için şekerden yardım alınmaktadır.

Turşuya Neden Şeker Koymalıyız?

 • Yukarıda da bahsetmiş olduğumuz gibi turşunuza toz şeker koyarak hem turşunun asidini oranlamış, hem de olası bir sertliği engellemiş olursunuz. Tabii ki burada kullanacağınız toz şekerin miktarı da oldukça önemlidir. Çok çok az bir miktarda şeker koymalısınız. Yaklaşık olarak, bir çay kaşığını doldurmayacak kadar.
 • Turşularda toz şeker kullanımının bir diğer nedeni ise limon tuzudur. Limon tuzu da özellikle dozu kaçırıldığı zaman turşuya çok fazla ekşi bir tat verebilmektedir. Bunun önlemini baştan almak isterseniz yine burada şeker kullanabilirsiniz. Özellikle çok ekşi tercih etmeyenlerin de rahatlıkla kullanabileceği bir yöntemdir.

Turşu Yaparken Nelere Dikkat Edilmelidir?

 • Kullanacağınız malzemelerin tazeliğine dikkat etmelisiniz. Eğer bozulmaya ya da yumuşamaya başlamış ürünlerden turşu yaparsanız, turşunun tadında da bozulmalar meydana gelecektir.
 • Kullanacağınız meyve ve sebzelerin diri ve sert olmasına dikkat etmelisiniz. Aynı zamanda turşu yapılacak meyve ve sebzelerin iyi temizlendiğinden de emin olmalısınız.
 • Kullanacağınız tuzun kaya tuzu olmasına özen göstermelisiniz.
 • Tuz oranına dikkat etmelisiniz. Tuzun fazla olması yemeyi zorlaştırır, az olması ise turşunun bakteri oluşturmasına neden olmaktadır.
 • Turşu yapımında cam kavanoz tercih etmeniz hem turşu ömrünün hem de sizin sağlığınız için oldukça önemlidir.
 • Turşuyu yaptıktan sonra kavanozun kapağının sıkıca kapatıldığından emin olmanız gerekmektedir. Hava almışsa maalesef o turşuyu tüketmeniz imkansız hale gelecektir.
 • Turşuyu muhafaza ettiğiniz alan da oldukça önemlidir. Mümkün olduğunca kuru ve serin bir yerde bekletmelisiniz. Rutubetli ve sıcak bir alan turşunun bozulmasına sebep olabilmektedir. Aynı zaman turşu kavanozunuzu direkt güneş ışığına maruz bırakmaktan kaçınmalısınız.

Turşu Tüketiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

 • Turşu yapısı gereği tuzlu olduğu için yüksek tansiyon hastalarının tüketmemesi önerilmektedir.
 • Yine içindeki tuz miktarından dolayı turşu yedikten sonra bol bol su içmelisiniz. Yoğun tuz tüketimi ile böbrekleriniz susuz kalabilmektedir ve buna bağlı olarak ağrılar ya da farklı problemler meydana gelebilmektedir.

Etiketler:

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git