Tükenmez Kalem Nasıl Silinir?

Tükenmez Kalem Nasıl Silinir?
23 Haziran 2018 tarihinde eklendi, 1.075 kez okundu.

Tükenmez kalem lekesi, oldukça sinir bozucu ve zorlu bir leke haline gelebilmektedir. Kumaşlarda ya da duvar, masa gibi sert zeminlerde tükenmez kalem lekesinin temizlenmesi için farklı yöntemler kullanılmaktadır.

Tükenmez Kalem Lekesi Nasıl Temizlenir?

Kumaştan Tükenmez Kalemin Çıkarılması

Tükenmez kalem lekesinin kolaylıkla çıkarılabilmesi için bazı kimyasal ürünlerin kullanılması zorunlu hale gelebilir. Özellikle aseton, bu kimyasal ürünlerin başında gelmektedir. Aseton, pamuklu kulak çubuğuna bir miktar dökülür ve lekeli bölgeye sürtülür. Bu yöntem her renk tükenmez kalem lekesi için kullanılabilmektedir.

Aynı işlem kâğıt üzerine damlamış olan mürekkep lekelerinin temizlenmesi için de kullanılabilmektedir. Asetonun içinde bulunan kimyasallar tükenmez kalem lekesinin kolayca ve dağılmadan temizlenmesini sağlayacaktır.

1-)Limon Kullanımı

Bir kabın içine bir miktar limon suyu alınır ve pamuklu kulak çubuğu ile bu limon suyundan bir miktar alınır. Ardından mürekkep lekesi oluşmuş olan bölge yavaş hareketler ile silinir. Limonun yapısında yer alan asit, tükenmez kalem mürekkebinin kısa sürede temizlenmesini sağlayacaktır.

2-)Kabartma Tozu

Kabartma tozu içine bir miktar su eklenir ve ardından macun kıvamına gelene kadar karıştırılır. Temiz ve kuru bir pamuklu bez kullanılarak bu macun lekeli bölgeye uygulanır. Bir süre ovalanarak sürmeye devam edilir. Bu işlem aynı zamanda eski ancak temiz bir diş fırçası ile de yapılabilmektedir. İşlem sonrasında lekeli bölgenin kendi halinde kuruması gerekir. Eğer gerekli olursa durulama işlemi yapılabilir.

Sert Zeminlerden Tükenmez Kalemin Çıkarılması

Özellikle masa yüzeyi ya da duvar gibi göz önündeki zeminlerde meydana gelen tükenmez kalem lekesini de çıkarmanın birkaç yolu bulunmaktadır.

  • Duvar ya da sert yüzeylerde oluşan tükenmez kalem lekesinin çıkarılması için en etkili yöntemlerden bir tanesi mürekkep silgisi kullanımıdır. Bu işlem için piyasada özel olarak satışa sunulan bu silgiler çoğunlukla olumlu sonuç verir. Ancak silginin markası ve kalitesi bu noktada oldukça önemlidir. Bazı bilinmeyen markalara ait silgiler, lekenin çok daha fazla yayılmasına neden olabilmektedir.
  • Macun şeklindeki hamur silgiler de özellikle duvarda oluşan çeşitli lekelerin temizlenmesinde kullanılmaktadır, tükenmez kalem lekesi için de denenebilir.
  • Tükenmez kalem lekesinin çıkarılabilmesi için zımpara kâğıdı da kullanılabilmektedir. Ancak zımpara oldukça kolay deformasyona yol açabilir bu nedenle hassas ve yavaş hareketlerle yüzeye uygulanması tavsiye edilir.
  • Duvarda oluşan tükenmez kalem lekeleri, bulaşık deterjanı kullanılarak da çıkarılabilir. Yağ ve kirlerin çözülmesinde önemli bir içeriğe sahip olan bulaşık deterjanı yüzeylere yumuşak bir bez kullanılarak uygulanmalıdır. Bulaşık deterjanı gibi bu işlem için krem temizleyiciler de rahatlıkla kullanılabilir.

Etiketler:

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git