Bilgi Yeriniz

Taze Bal Neden Köpürür?

26.08.2018
10.051
Taze Bal Neden Köpürür?

Bal, bal arılarının birçok çiçeği dolaşarak elde ettikleri bir gıdadır. Balın içerisinde doğal şeker bulunmaktadır. Bu neden ile aşırıya kaçılmadan tüketilen balın insan vücuduna ve sağlığına iyi gelmektedir. Bal, Türk kahvaltılarının eksik olmayan yiyeceğidir. Yanında kaymak ya da yağ olduğunda daha çok tercih edilir. Yapay şeker yerine birçok yerde alternatif olarak bal kullanılabilir. Çayların içerisinde, tatlıların içerisinde ya da tatlıların üzerini süslemek amacı ile sıkça tercih edilir.

Balın Üzeri Neden Köpürür?

 • Balın saklandığı kap eğer hava alıyor ise bu balın bozulmasına ve bakteri üretiminin artmasına sebep olur. Bakterilerin çoğalması ile balın tadı değişir ve üzerinde köpükler oluşur.
 • Bal peteklerinde arılar tarafından yapılan ballar dinlendirilmeden hızlı kazanç için hasat yapılabiliyor. Aslında balın petek üstünde bir süre dinlendirilip olgunlaştırılması gerekmektedir. Erkenden hasat yapılan ballar daha kısa sürede bozulur ve üzerinde köpükler oluşur. Dinlendirilmeyen bal içerisinde bulunan havayı dışarıya salarken köpük oluşturur.
 • Balın saklandığı kabın içerisine herhangi bir şekilde su damlamış ise bal şekerlenir ve bozulur. Şekerlenen balın üzerinde kristalleşme olduğu gibi köpürmeler de oluşur. Böyle olan ballarda bozulmuş demektir. Bozulmuş balların çöpe atılması gerekmektedir. İnsan sağlığı açısından tüketilmemelidir.

Balın İnsana Yararları Nelerdir?

 • Bal, tam bir vitamin ve mineral kaynağıdır. İnsan vücudunun ihtiyaç duyduğu minerali ve vitamini içerisinde barındırmaktadır. Özellikle içerisinde bulunan demir miktarı oldukça yüksektir. Bu neden ile düzenli bal tüketimi sayesinde dolaşım sistemi düzenlenir. Ayriyetten içerisindeki kalsiyum sayesinde de iskelet sistemi oldukça güçlenir.
 • Düzenli bal tüketimi ile beraber kandaki alyuvar sayısında artış olur. Bu da kanda taşınan oksijen miktarını destekler. Böylece vücudun üreticiliği artar ve bakterilerin oluşumunu önler.
 • Bal antibakteriyel bir gıdadır. Ülser gibi insan organlarında bulunun yaraların iyileşmesine destek olur.
 • Bal, prebiyotik bir gıdadır. Düzenli bal tüketimi ile beraber insan vücudu için yararlı olan bakterilerin artışı sağlanacaktır.
 • Bal sayesinde ciltte oluşan egzama, kepek ya da bu tarz ciltte oluşan yaraların üzerine sürüldüğünde iyileşmesi sağlanır.
 • Cildi kuru olan bireyler eğer yüzlerine ya da vücutlarına herhangi bir maske yapıp ciltteki nem miktarını arttırmak isteniyor ise yapılan maskenin içerisine bal eklemek cilde iyi gelecektir.
 • Saça yapılan maskelerin içerisine katılan bal ise saç dökülmelerini azaltacak ve saçın güçlenmesini sağlayacaktır.
 • Birey hastalandıysa ve öksürüyor ise bal tüketmesi öksürüğe iyi gelecektir. Hatta oluşan öksürüklerin kesilmesini sağlayacaktır.
 • Yapay şekeri bırakmak isten kişiler için alternatif bir gıdadır. Tatlandırmak istenilen birçok şeyin içerisine bal eklenebilir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.