Bilgi Yeriniz

Tay Tüyü Koltuk Nasıl Temizlenir?

22.05.2018
2.476
Tay Tüyü Koltuk Nasıl Temizlenir?

Tay tüyü koltuklar özellikle son yıllarda birçok insan tarafından en çok tercih edilen koltuk modelidir. Kolay temizlenebiliyor olması ve rahat kullanışları ile çok sık tercih edilmektedir. Farklı bir dokudaki kumaştan yapılan tay tüyü koltukların temizlenmesi, diğer koltuk kumaşlarına göre pratik ve çok daha kolaydır.

Tay tüyü koltukları temizlerken ilk uygulanması gereken adım koltukları silinmektir. Çoğu zaman çıkabilen kılıflar olsalar bile, koltuk tüylerine zarar gelmemesi açısından bir pamuklu bez ile silmek gerekmektedir.

Tay Tüyü Koltuk Temizleme Yöntemleri Nelerdir?

1-)Doğal Sabun Kullanın

Doğal sabunlar, kir çıkarıcı özelliği yüksek olan temizleyicilerdir. En çokta yağ bazlı kirlerin çıkarılmasında etkilidirler. Burada uygulamanız gereken işlem direkt olarak doğal sabun sürdüğünüz nemli ve pamuklu bir bez ile tay tüyü koltukları silebilirsiniz. Yine isteğinize bağlı olarak ılık su ve doğal sabun karışımı hazırlayıp, ıslattığınız pamuklu bez ile silme de yapabilirsiniz.

Hangi işlemi uygularsanız uygulayın, iki işlemden sonra da muhakkak koltuğunuzu sadece ılık suda ıslattığınız bir bez ile durulama işlemi yapar gibi siliniz. Son olarak da koltuğun kurumasını hızlandırmak için kuru bir bez ile nemini alabilirsiniz

2-)Sirke

Sirke, leke çıkarıcı ve dezenfektan özelliği olduğundan her alanda oldukça sık kullanılan bir maddedir. Yarım çay bardağı sirkeyi ılık su içeren bir kaba koyunuz ve iyice karıştırınız. Sonrasında ise bu karışımda ıslattığınız pamuklu bir bezi iyice sıkın ve nemli hali ile tay tüyü koltukları siliniz.

Bu işlemin ardından da yine ılık suda ıslattığınız bir bez ile durulamayı unutmayınız. Koltuğun daha kolay kurumasını sağlamak için son olarak kuru bir pamuklu bez ile kurulama işlemi yapınız.

3-)Islak Mendil

Tay tüyü koltuklara bulaşan her leke kolaylıkla çıkabildiği için burada önemli olan asıl durum, lekenin yayılmasını ve derine inmesini engellemek olmalıdır. O yüzden ani bir leke oluşumunda ilk müdahale için ıslak mendil tercih edebilirsiniz.

4-)Kimyasal Temizleyiciler

Tay tüyü koltuklar zaten leke konusunda problem çıkarmadıkları için aslında kimyasal kullanmanıza hiç gerek yoktur. Bu temizleyiciler dikkatli kullanılmadığı taktirde koltuklarınıza zarar verebilirler. Fakat oluşan lekeyi her şeyi denemenize rağmen çıkaramadıysanız, az miktarda ve yumuşak hareketler ile olmak üzere deterjan yardımı ile silebilirsiniz.

Tay Tüyü Koltuğu Temizlerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

  • Tay tüyünden üretilmiş olan koltukların kumaşlarında mikro kapsüller bulunur. Bunların bozulmaması için kesinlikle çamaşır suyu ve ağartıcı özelliği bulunan deterjanlar kullanılmamalıdır.
  • Temizleme işlemlerinde çok sıcak ve çok soğuk suyun kullanılmasın kumaşın özelliklerinin bozulmasını sağladığı için her temizleme işleminde ılık su tercih edilmelidir.
  • Bu kumaşlarda sıvı itme özelliği bulunur. Bu durum lekeye kolay şekilde müdahale edilmesine olanak sağlamaktadır. Bu özelliği dikkate alınarak en doğru müdahalenin yapılması uygun olacaktır.
  • Atay tüyü koltukların silinmesinde leke çıkarıcı ürünler kullanılacaksa kumaşın özellikleri dikkate alınarak seçim yapılmalıdır. Aksi takdirde kumaşta bozulmalar meydana gelir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.