Bilgi Yeriniz

Sütlaç Yaparken Süt Kesilirse Ne Yapılır?

02.12.2018
15.062
Sütlaç Yaparken Süt Kesilirse Ne Yapılır?

Sütlaç yaparken süt kesilirse ne yapılır özellikle evde sütlaç yapmayı sevenlerin merak ettiği sorulardan birisidir. Sütlaç yaparken süt kesilmesi durumu sütün içindeki mikroorganizmalar sebebi ile katılaşması yani pıhtılaşması durumudur. Sütlaç yaparken süt kesilmesi halinde yapılacak çok fazla şey olmadığı bilinmelidir. Sütün kesilmesi anında eğer sütün içinde sütlaç için gerekli olan diğer malzemelerin tamamı varsa, sütlacı çöpe atmak en doğrusu olacaktır çünkü bu şekilde bir kullanım mümkün değildir.

Sütlaç yaparken süt kesilmesi durumunda eğer süt içine hiçbir malzeme ile karıştırılmamış ise bu durumda sütlacın atılmasına gerek yoktur, yalnızca pıhtılaşmış olan sütü atarak yeni bir süt kullanımı yapabilir ve sütlacınızı kaldığınız yerden hazırlamaya devam edebilirsiniz.

Süt Kesilmesi Neden Olur?

Süt kesilmesi sütün normal sıvı halinden katı hale geçmesi olarak adlandırılabilir. Bu durumda kişi pıhtılaşmış ve katılaşmış sütü kullanmamalı ve başka bir amaçla kullanmaya devam etmelidir. Süt kesilmesinin birçok farklı sebebi bulunur. Bunlardan birisi sütün aşırı kaynamasıdır. Bazen aşırı sıcaklaşan süt içinde bu şekilde kesilmeler meydana gelebilir.

Sütün kesilmesinin diğer sebeplerinden birisi ise sütün içinde yer alan mikroorganizmaların çoğalması sebebiyle görülebilir. Bu gibi durumlarda görülen süt kesilmeleri özellikle sütün pişirilmesi esnasında karşımıza çıkan bir sorundur. Süt kesilmesi halinde kesilmiş olan sütü çöpe atmadan önce farklı alanlarda kullanmaya devam edebilir ve sütün boşa gitmesini önleyebilirsiniz.

Süt Kesilmesi Durumunda Ne Yapılır?

Sütün bir tatlı yapımında aniden kesilmesi durumunda çoğu kişi paniğe kapılabilir. Sütün kesilmesi durumunda sütün içinde herhangi bir madde yoksa atılmasına gerek yoktur. Sütün içinde başka maddeler var ise o sütü artık kullanmanın bir anlamı olmadığı için çöpe atılmasından başka çare kalmamıştır.

Süt kesilmesi durumunda kesilmiş olan sütü farklı tariflerde kullanmak üzere değerlendirebilirsiniz. Kesilmiş sütü değerlendirebilmek için şu yöntemleri deneyebilirsiniz:

1-)Hamur İşi Yapımı

Kesilmiş olan sütü kullanabileceğiniz alanlardan birisi hamur işidir. Süt çok faydalı ürünlerden birisidir ve mutfakta birçok farklı alanda kullanmak mümkündür. Kesilmiş sütü herhangi bir zararı olmadan hamur işi yapımlarında kullanabilirsiniz.

2-)Cilt Bakımı

Kesilmiş sütü kullanabileceğiniz farklı alanlardan birisi de cilt bakımı üzerinedir. Kesilmiş sütü tüketmek zararlı olsa da cilt üzerinde harici kullanımda herhangi bir zararı olmayacağı bilinmelidir. Cilt üzerinde kullanılan süt cildinizde nemlendirici bir etki yaratacağı gibi aynı zamanda canlılıkla ışıldamasına da neden olabilir.

3-)Peynir Yapımı

Kesilmiş sütün değerlendirilebileceği alanlardan birisi de peynir yapımıdır. Bunun için kesilmiş süte bir miktar limon suyu ve tuz ekleyerek dinlendirebilir ve bir süre sonra lor peynir elde edebilirsiniz.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.