Sürekli Sağ Boşluğum Ağrıyor

Sürekli Sağ Boşluğum Ağrıyor
16 Mayıs 2018 tarihinde eklendi, 1.195 kez okundu.

Vücudumuzun sağ tarafında yaşamsal anlamda önem arz eden birçok organ ve kas dokuları bulunmaktadır. Burada pankreas, adrenalin bezleri, sağ böbrek, safra kesesi, kalın bağırsağın bir kısmı ve apandis yer almaktadır. Bu bölgede, yani karnın sağ tarafında ağrı hissedilmesi, iç organlarla ilgili ciddi bir sorunun belirtisi olabilmektedir. Ağrı uzun süredir devam ediyor ise, mutlaka uzman bir dahiliye doktoruna muayene olunması tavsiye edilmektedir.

Sağ Boşlukta Ağrı Nedenleri Nelerdir?

  • Dış etkenlere bağlı olarak sol tarafta kronik bir ağrı ortaya çıkabilir. Buna ek olarak sağ böbrekte taş oluşumu ya da apandisit hastalıklarında da sağ tarafta çok şiddetli bir ağrı söz konusu olur. Ağrı ile birlikte ortaya çıkan mide bulantısı, baş ağrısı ya da yüksek ateş, yoğun gaz birikimi gibi belirtiler mutlaka dikkate alınmalı ve bunlar hakkında da doktora bilgi verilmelidir.
  • Sağ boşlukta yer alan apandis organında iltihaplanma ortaya çıkması ile apandisit problemi, burada çok şiddetli bir ağrının hissedilmesine neden olabilir. Ağrı göbek deliği ve çevresine kadar yayılabilir, bir anda ortaya çıkabilir. Ağrı gittikçe şiddetli bir hal alır ve bu durumda acil müdahale gerekir. İştah kaybı ve yüksek ateş de diğer apandisit belirtileridir.
  • Böbrek taşı da sağ boşluk ağrısı nedenlerinden biridir. Böbrek taşı nedeniyle ortaya çıkan ağrıya genel olarak kokulu idrar, bulanık idrar, kusma ve titreme gibi belirtiler de eşlik etmektedir.
  • İdrar yolları rahatsızlıkları ve iltihaplanma da sağ tarafta ağrıya yol açabilir. Başlangıçta bir sızı ve sonradan sancı şeklinde hissedilen bu ağrı, aynı zamanda idrar yaparken yanma ve acı duymaya da neden olabilir.
  • Kadınlarda sağ boşluk ağrısının belirgin nedenlerinden biri, sağ yumurtalıkta kist ya da miyom oluşumudur. Buna ek olarak regl öncesi dönemde de bazı kadınlarda çok şiddetli ağrı oluşabilmektedir.
  • Kişinin gün boyunca su tüketmemesi sonucunda böbreklerin ve diğer organların susuz kalması da sağ boşlukta ağrıya sebep olabilir. Buna bağlı olarak kabızlık sorunu gündeme gelebilir.
  • Vücudun sağ tarafındaki boşluk ağrısının bir nedeni de kadınlarda oluşan dış gebeliktir. Döllenen yumurta, yumurta kanalına tutunur ya da karnın sağ boşluğuna yer edinirse, ağrı kaçınılmaz bir hale gelebilir.

Sağ Boşlukta Ağrı Tedavisi

Sağ boşlukta hissedilen ağrının sebebi mutlaka tespit edilmelidir. Böbrek taşı ya da apandisit nedeniyle oluşan ağrılara acilen müdahale edilmesi gerekir. Diğer nedenlerle oluşan sağ boşluk ağrısında, genellikle muayene ve tanı aşamaları sonrasında kişiye uygun ilaç tedavisi ile müdahale edilmektedir. İlaç tedavisi sonucunda iyileşme söz konusu değil ise cerrahi bir ameliyat gerekli olabilmektedir.

Etiketler:

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git