Bilgi Yeriniz

Sulu Boya Lekesi Nasıl Çıkar?

07.06.2018
4.252
Sulu Boya Lekesi Nasıl Çıkar?

Çocuklu evlerde yapılan bir aktivite ve keyifli zaman geçirmeyi sağlayan bir etkinlik olan sulu boya, dikkat edilmediğinde çeşitli zeminlere bulaşabilir ve kalıcı bir leke haline gelebilir. Sulu boya lekesinin farklı zeminlerden nasıl çıkarılacağını bilmek, lekenin yok edilmesi için yeterlidir. Aşağıda, farklı zemin ve yüzeylerden bu lekenin çıkarılma önerileri sıralanmıştır.

Sulu Boya Lekesi Nasıl Çıkar?

Halıdaki Sulu Boya Lekesi

Sulu boyanın halıya sıçraması, suyun dökülmesi ya da fırçanın yere düşmesi gibi nedenlerle, halıda sulu boya lekesi meydana gelebilir. Islakken fark edilmediği takdirde bu leke kalıcı hale gelir ve aynı oranda çıkarılması da zorlaşır. İlk olarak halıya dökülen sulu boyadaki suyun fazlası alınmalıdır.

Bunun için peçete ya da kâğıt havlu kullanılabilir. Ardından bir kabın içine bir miktar karbonat konur, eriyene kadar karıştırılır. Ardından lekeli bölge bu karbonat – su karışımı ile iyice silinir. Bu yöntem renkli ve beyaz halılarda güvenle kullanılabilir.

Koltuktaki Sulu Boya Lekesi

Bir şekilde koltuk döşemesine bulana sulu boyanın geride bıraktığı kalıntının temizlenmesi için koltuk kumaşının zarar görmeyeceği ürünlerin kullanılması son derece önemlidir. Olabildiğince erken müdahale etmek, lekenin daha az çabayla ve daha kısa bir süre içinde çıkmasını sağlayacaktır.

  • Koltuktaki sulu boya lekesinin çıkarılabilmesi için bir kovaya su ve beyaz sabun alınır, köpürtülür. İyice köpürdükten sonra koltuk yüzeyi bu suda yıkanmış temiz bir bez ile iyice silinir.
  • Boya lekesi kaybolana kadar silmeye devam etmek gerekir.
  • Lekenin çıkmasının ardından, nemli bir bezle aynı bölge yeniden silinir ve koltuk kurumaya bırakılır.

Kumaştaki Sulu Boya Lekesi

Bu noktada, kumaşın cinsi son derece önemlidir. kumaş üzerinden ilk olarak yine bir peçete yardımıyla fazla su alınır ve daha sonra kumaşa zarar vermeyecek bir ürün ile temizlik aşamasına geçilir.

  • Sulu boya lekesi beyaz bir kumaş üzerinde oluşmuş ise, bir kova suya bir miktar limon suyu eklenir, kumaş bu karışımla iyice silinir.
  • Sulu boya lekesinin bulaştığı ya da sıçradığı kumaş renkli ise leke çıkarıcı özelliği bulunan ve ağartıcı olmayan bir deterjan kullanılarak kumaş temizlenebilir.

Kıyafetteki Sulu Boya Lekesi

Sulu boya yaparken boyalar ya da fırçanın değmesi sonucunda kıyafetler üzerinde de leke ortaya çıkabilmektedir. Kıyafetten lekenin çıkarılması çok daha kolaydır. Bunun için lekenin kurumasına izin verilmeden derhal müdahale edilmesi gerekmektedir. Bir sünger ya da bez üzerinde beyaz sabun köpürtülerek leke üzerine doğrudan uygulanabilir. Bu şekilde leke kolaylıkla temizlenecektir. Lekenin zorlu olması halinde zarar vermeyeceğinden emin olunan bir deterjan lekeli bölgeye uygulanıp çitilenebilir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.