Süet Spor Ayakkabı Nasıl Temizlenir?

Süet Spor Ayakkabı Nasıl Temizlenir?
18 Haziran 2018 tarihinde eklendi, 1.168 kez okundu.

Süet, normal deriden farklı bir deri türüdür. Çok şık bir görünüme sahip olduğu için sık tercih edilir. Yapısı ve dokusu normal deriden farklıdır. Bu nedenle temizleme yöntemleri de farklılık gösterir. Her çeşit süet ayakkabıya rastlanabilir. Spor ayakkabılar, botlar, çizmeler ve klasik düz ayakkabılar, topuklu ayakkabılar..

Yaz aylarında artan geziler spor ayakkabı kullanımı da arttırır. Spor ayakkabılar uzun yürüyüşler için çok ayakta durmanız gereken zamanlarda idealdir. Süet spor ayakkabı ve diğer yazlık süet ayakkabıların yapısı diğerlerine göre daha hassastır.

Kötü hava koşulları süetin yapısında bozulmalara sebep olur. Bu nedenle havaların ısınmasıyla süet rahatlıkla kullanılabilir. Temiz kullanabilmek için ise yapılması gereken, kullandıktan hemen sonra yumuşak bir fırça yardımı ile tozu alınabilir. Süet temizliği için özel sprey kullanılabilir veya bir bez yardımıyla tozu alınabilir.

Süet Spor Ayakkabı Temizlenirken Nelere Dikkat Edilmelidir?

En çok görülen ve ne kadar dikkat edilse de bazen kaçılamayan lekelerden biri su lekesidir. Spor ayakkabınızdan su lekelerinden arındırmanızın yöntemi, yüzeyi tamamen su ile kaplamaktır. Özel süet fırçasını suya batırarak spor ayakkabınızda her yere eşit şekilde su gelmesini sağlayın. Ardından bir sünger yardımıyla fazla nemi üzerinden alın. Bu şekilde ıslanan yüzeyden su izleri kuruduğunda kaybolduğu görülecektir.

Kurumaya bırakılmadan önce ayakkabının şeklinin bozulmaması için ayakkabının içi havlu kağıt veya gazete kağıdı ile doldurulmalıdır. Böylece ayakkabının şekli de bozulmaz. Daha hızlı kuruması için fön makinesi kullanabilirsiniz. Spor ayakkabınız kuruduktan sonra ise varsa süet fırçasıyla fırçalamanız su izlerinin tamamen yok olmasına yardımcı olur.

Çamur lekesi de bir başka sık bulaşan leke türlerinden biridir. Eğer süet spor ayakkabınıza çamur lekesi bulaştıysa yapılması gereken birkaç adım vardır. Öncelikle spor ayakkabı fazla çamurlardan kurtulmak için silkelenir. Temiz kuru bir bez ile silindikten sonra naylon bir fırça(eski bir diş fırçası olabilir) ile fırçalanır. Sırasıyla bunlar uygulandıktan sonra ihtiyacınız olan tahta zımparasıdır. Bunu elde ettikten sonra zımparalama işlemi uygulanır.

Süet spor ayakkabınızda oluşan çizikler için özel fırça temin etmelisiniz. Ardından bu fırça ile çizikli bölgelerin üzerinde ileri geri şekilde fırçalama işlemi yapılmalıdır. Böylece çizikler yok olacaktır.

Alternatif Yöntem: Elma Sirkesi

  • Elma sirkesini çiçekleri sulamak için kullandığınız bir sprey şişe içerisine veya herhangi bir sprey içine aktarın. Bir veya iki kez lekeli bölgeye püskürtün. Bir ayakkabı fırçası ile fırçalayın. Ayrıca çok bastırmamaya özen gösterin.
  • Fırçanın yararlı olmadığı lekelerde özel süet silgisi temin edebilirsiniz. Ya da çok acilse kalem silgisi de kullanabilirsiniz.
  • Süet spor ayakkabınızın ömrünü uzatmak istiyorsanız, mutlaka su geçirmeyen ve toz oluşumunu engelleyen sprey kullanmalısınız.

Etiketler:

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git