Sucuğun Bozulduğunu Nasıl Anlarız?

Sucuğun Bozulduğunu Nasıl Anlarız?
5 Mayıs 2018 tarihinde eklendi, 2.699 kez okundu.

Sucuk; çok eski zamanlardan beri toplumun her yaştan bireyi tarafından sevilen, kahvaltılarda çokça tercih edilen bir besindir. Kasaplardan, marketlerden ve hatta küçük bakkallardan, büfelerden kolayca temin edilebilir ve kızartma işlemi de oldukça basittir. Bu açıdan, lezzetli olmasının yanı sıra, pratik ve yapımı zaman almayan bir besindir. Sade tüketilebilmesi mümkünken, sucuklu tost, yumurta, sucuklu kuru fasulye yemeği gibi gıdaların da içeriğinde bulunur ve lezzet katar.

Sucuk Nasıl Bir Gıda Ürünüdür?

Kahvaltı sofralarında, mangal keyiflerinde sucuktan eksik kalmayız. Özellikle çocuklar için kahvaltıyı daha da zenginleştiren ya da mangalın en sevilen parçası sucuktur. Peki sucuğu ne oranda tüketmek gerekir? Zararları var mıdır? Sucuk, içeriğinde bolca sarımsak ve baharat aroması içerdiği için tüketirken bize zevk veren bir gıdadır. Ancak doktorlar tarafından çok da tüketilmemesi gerektiği hep söylenir. Bunun sebebi ise sucuğun kırmızı et ve hayvansal yağlarının yoğun olmasıdır.

Sucuk da fast-food gıdalar kategorisine girdiği için, fast-food gıdaların taşıdığı bağırsak kanseri riskini sucuk da taşımaktadır ve bu tür gıdalar ne kadar sık tüketilirse, verecekleri rahatsızlıklar da o derece artacaktır.

İçeriğinde kırmızı et bulunduğunu söylemiştik. Sağlıklı bir insanın haftada 2-3 kez kırmızı et tüketmesi gerekmektedir ancak gerek maddi gerekse başka sebeplerden ötürü bu gereklilik yerine getirilemeyebilir. Bu sebeple hem maliyeti ucuz seçenekleri olduğu için hem de kızartması vakit almadığı için sucuk kırmızı et tüketmek niyetiyle tercih edilebilen bir gıdadır. Ancak bu yanlış bir tercihtir. Et tüketiminde, doktorların söylediği şekilde öncelik, balığa verilmelidir. İkinci seçenek hindi eti, üçüncüsü ise tavuk eti olmalıdır. Doğru oranda bu etler tüketildiği takdirde, sağlık sorunları da en aza indirilecektir.

Sucuğun Bozulduğunu Nasıl Anlarız?

Sucuk, şarküteri reyonundan alınan bir ürün olduğu için, satın alırken şarküterideki diğer şeylerde olması gerektiği gibi son kullanma tarihine dikkat edilmesi gerekir. Kolay bozulma riski taşır. Bu sebeple tüketmeden önce bozulup bozulmadığının kontrol edilmesi gerekir. Nasıl yaparız bunu?

  • Kullanma Talimatlarına Bakmak: Sucuğu, üzerinde yazan son kullanma tarihine dek tüketmeniz gerekir. Dolapta muhafaza edeceğiniz süre zarfı içinde de, saklama koşullarına bakmanız gerekir. Sucuk, sıcak havalarda kolaylıkla bozulur veya kurtlanır. Bu nedenle sıcak yerde kesinlikle muhafaza edilmemelidir. Şayet açılmışsa, bir buzdolabı poşetine konularak buzdolabında muhafaza edilmelidir.
  • Görüntüsüne Bakmak: Sucuğun üzerinde beyazlaşma veya yeşilimsi bir renk oluşmuşsa, bilindik rengi değişkenlik göstermişse o sucuk tüketilemez. Küflendiği anlamına gelebilir.
  • Kokusuna ve Tadına Bakmak: Sucuğun bilindik ve yaygın bir kokusu vardır. Eğer bu koku değişmişse veya tadı ekşimeye başlamışsa, sucuk bozulmuş demektir.

Etiketler:

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git