Spor Ayakkabı Elde Nasıl Yıkanır?

Spor Ayakkabı Elde Nasıl Yıkanır?
23 Mayıs 2018 tarihinde eklendi, 1.879 kez okundu.

Spor ayakkabılar birçok kişi tarafından günlük olarak kullanılan bir ayakkabı türüdür. Hem ortopedik hem de son derece rahat olması dolayısıyla sıklıkla tercih edilen spor ayakkabılar, sık kullanıldığı için sıklıkla da kirlenmektedir. Spor ayakkabıların çamaşır makinesinde yıkanması sonucunda ayakkabı yüzeyinde deformasyonlar meydana gelebilir. Bu nedenle elde yıkanması daha fazla tavsiye edilmektedir.

Spor Ayakkabı Nasıl Yıkanır?

1-)Ön Hazırlık Aşaması

Bir kaba bir miktar su doldurulur ve daha sonra içine bir miktar sirke eklenir. Daha sonra ayakkabının dış yüzeyi ve tabanındaki kir ve çamur artıkları iyice kazınıp temizlenir. Temizleme işlemi sırasında işleri kolaylaştırmak için bir ayakkabı fırçası ya da diş fırçası rahatlıkla kullanılabilir. Bunlara ek olarak ayakkabıların bağcıkları çıkarılır ve ayakkabı temizlik için uygun bir hale getirilmiş olur.

2-)Yıkama Aşaması

  • Su ve sirke karışımı hazırlanan kabın içine bağcıkları çıkarılmış olan ayakkabılar konur. Bir diş fırçasının ucuna az miktarda şampuan dökülür.
  • Ayakkabının yüzeyi şampuanlı fırça ile iyice fırçalanır. Daha sonra kovaya da bir miktar şampuan eklenir. Şampuanlı su iyice köpürtülür.
  • Spor ayakkabı karışımın bulunduğu kaba konur ve bir sünger yardımıyla ayakkabı iyice silinir. Silme işlemi sona erdikten sonra ayakkabı sirkeli suda iyice durulanır. Daha sonra akan soğuk suda ayakkabı bir kez daha yıkanır.

3-)Kurutma Aşaması

Kurutma aşamasında önemli olan ayakkabının hava alarak ve rüzgarda kurumasıdır. Daha önceden ayakkabıdan çıkarılan bağcıklar da şampuanla güzelce yıkanır, daha sonra aynı şekilde çamaşır ipinde ya da balkonda bu ipler kurumaya bırakılır. Hava koşulları da dikkate alınarak, ayakkabının 24 saat içinde kuruması beklenir. Eğer hava kapalı ise ayakkabının havadar bir alanda iki gün bekletilmesi daha uygun olacaktır.

Spor ayakkabıların her gün giyilmemesi, temiz kalma süresini de uzatacağı için birden fazla ayakkabının hafta boyunca değiştirilerek kullanılması çok önemlidir. Aynı zamanda ayakkabıların değiştirilerek kullanılması ayak sağlığının korunması, aynı zamanda da ayakkabıların ömrünün uzaması bakımından son derece önemlidir.

Spor Ayakkabı Yıkarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

  • Ayakkabı beyaz da olsa kesinlikle çamaşır suyu kullanılmamalıdır. Bu durum ayakkabının sararmasına ve kötü bir görünüm kazanmasına yol açmaktadır.
  • Spor ayakkabıların temizliği sırasında şampuan değil de çamaşır deterjanı kullanılması, ayaklarda çeşitli reaksiyonların ortaya çıkmasına yol açabilir. Özellikle hassas bir cilde sahip olan kişilerde kızarıklık, kaşıntı ya da deride pullanma gibi sorunlar ortaya çıkabilmektedir. Bu nedenle yalnızca sabun yahut şampuan kullanılmalıdır.
  • Ayakkabının çok sıcak suda yıkanması sonucunda, yapışkan bölümlerinde erimeye ve açılma oluşmasına neden olabilir. Bu nedenle ılık su ile işlem yapılmalıdır.

Etiketler:

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git