Bilgi Yeriniz

Son Kullanma Tarihi Geçmiş Tavuk Yenir mi?

26.11.2018
3.114
Son Kullanma Tarihi Geçmiş Tavuk Yenir mi?

Son kullanma tarifi geçmiş tavuk yenir mi karşımıza sık çıkan sorulardan birisidir. Çoğu hazır satılan gıdanın üst yüzeyinde satılan ürünün hem ilk kullanma tarihi hem de son kullanma tarihi yer alır. Bu iki bilgi de satın alan kişiye ürün hakkında bilgi vermek için kullanılan iki bilgidir. Hazır yiyecek alan kişilerin mutlaka ürünün üst kısmında yer alan bu tarihleri mutlaka okuması ve tarihi geçmiş ürünleri asla satın almaması gerekir.

Günümüzde yaşanan gıda zehirlenmelerinin en büyük sebeplerinden birisi son kullanma tarihi geçmiş ürünlerin kullanımı nedeniyle ortaya çıkmaktadır. Özellikle tavuk gibi et ürünlerinin taze olmasına çok dikkat edilmeli ve dikkatli bir seçim yapılmalıdır.

Buzlukta Bekletilen Tavuk Yenebilir mi?

Tavuk ve et ürünleri tüketimi ile ilgili olarak en çok merak edilen sorulardan birisi buzlukta bekletilen ve son kullanma tarihi geçmiş bir et ürününün tüketilip tüketilmeyeceğidir. Buzlukta bekletilen tavukları çoğu kişi sonrasında da yemeyi tercih etse de bu pek önerilen bir yöntem değildir. Son kullanma tarihi geçmiş etlerin üzerinde çeşitli bakteriler ürer ve bu bakteriler de insan sağlığı için çok tehlikelidir. Son kullanma tarihinin bitmesine en az 3 gün kalan tavuklar satın alınabilir ve tüketilebilir.

Tavuk Tüketimi Yaparken Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar Nelerdir?

Tavuk hem lezzetli olması hem de uygun bir fiyata sahip olması nedeniyle ülkemizde çok tercih edilen yemek türlerinden birisidir. Tavuk tüketimi yapacak kişilerin dikkat etmesi gereken noktalar ise şu şekildedir:

  • Buzlukta bekletilen ve sonrasında buzu çözülen tavuklara çok dikkat edilmelidir. Tavuğun renginde sararmalar başladı ise bu durum tavuğun bozulmaya başladığı anlamına gelmektedir. Sararmış bir tavuk hiçbir biçimde tüketilmemelidir.
  • Tavukta bozulma başladığının diğer bir göstergesi ise tavukta meydana gelen ağır kokudur. Ağır ve ekşi bir kokuya sahip olan tavuk bozulduğu için hiçbir şekilde tüketimi tavsiye edilen bir ürün değildir.
  • Tavuk derin dondurucuda sürekli bekletilmiş olsa bile yine de bozulabilir. Bu tarz tavukların bozuk olup olmadığını anlayabilmek için dokusuna bakmak gerekir. Eğer tavuğun dokusu hala sertse, elinizi içinize bastırdığınızda oluşan çukur uzun süre devam ediyor ise bu durumda tavuk bozulmuştur ve kesinlikle tüketilmemesi gerekmektedir.

Tavuğun Faydaları Nelerdir?

Tavuğun en bilinen faydaları arasında şunlar yer alır:

  • Kilo vermeye yardımcı bir besin türüdür.
  • Nezle ve soğuk algınlığı gibi hastalıkları önler ve tedavisinde yardımcı olur.
  • Protein, mineral ve vitamin deposudur.
  • Kolesterolün dengelenmesinde ve kontrol edilmesinde etkilidir.
  • Tansiyonun da dengelenmesinde ve kontrol altında tutulmasında tavuk tüketimi oldukça büyük bir etkiye sahiptir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.