Bilgi Yeriniz

Son Kullanma Tarihi Geçmiş Boğaz Spreyi

21.04.2018
11.126
Son Kullanma Tarihi Geçmiş Boğaz Spreyi

Son kullanma tarihi, ilaç kullanımında son derece önemlidir. Bu nedenle bu detaya çok dikkat edilmesi gerekir. Hap biçimindeki ilaçlar başta olmak üzere, özellikle burun spreyi ve boğaz spreyi ya da göz damlası gibi ürünlerin süresine çok dikkat edilmesi gerekir.

Sıvı olarak doktor tarafından reçete edilen ilaçların kullanım tarihlerine riayet edilmesi ve bu tarih sona erdiğinde bu tür ilaçların kesinlikle kullanılmaması gerekir. İlaçlar kullanım tarihi içinde bile çeşitli yan etkilere sahip tıbbi malzemelerdir ve tarihleri geçtikten sonra sağlık açısından tehlike arz edebilmektedir.

İlaçların Tarihi Geçtiğinde Ne Yapılmalı?

Yasal bir zorunluluk olarak, ilaç kutularında kullanım tarihleri bulunmaktadır. Bu konu ile ilgili, yani son kullanma tarihi geçmiş olan ilacın kullanılıp kullanılamayacağına yönelik bazı görüş ayrılıkları bulunmaktadır.

Bazı araştırmacılara göre tarihi geçmiş ilaçların kullanımı ciddi bir soruna yol açabilecek kapasiteye sahipken, bazı araştırmacılar son kullanma tarihi geçtikten sonraki bir yıl içinde ilacın bir zararı olmayacağı görüşünü savunmaktadırlar. Ancak antibiyotik olarak verilen ilaçlar için bu durum söz konusu değildir, antibiyotik türü ilaçlar vücudun kimyasına etki ettiği için son kullanma tarihleri mutlak surette dikkate alınmalıdır. Genel olarak doktorların büyük bir çoğunluğu tarafından kabul edilen durum ise şöyledir:

  • Göz spreyi, göz kremi, burun spreyi türündeki ilaçlar, mutlaka 4 hafta içinde kullanılıp bitirilmesi gereken ilaçlardır. Bu ilaçların dış etmenler dolayısıyla mikrop kapma olasılığı bulunması, kullanım alanı (burun veya göz) bakımından risk oluşturabilecek potansiyele sahiptir.
  • İlacın içerisinde bulunan etken maddelerin belli bir süre sonra değişime uğradığı bilinmektedir. Son kullanma tarihi geçmiş olan ilaçların kullanımında, etki görülmesi olasılığı gittikçe düşmektedir. Bunun yanı sıra kullanan kişide iyileşme yapmadığı gibi olumsuz sonuçlara da yol açabilmektedir.
  • İlaçların saklanma durumu da kullanım için son derece önemlidir.

İlaçlar Nasıl Saklanmalıdır?

İlaçların saklanma koşulları oldukça önemli bir yere sahiptir. Özellikle oda sıcaklığında saklanan ilaçlarda, duruma göre son kullanma tarihinden daha önce dahi bozulma gerçekleşebilmektedir. Bu nedenle oda içinde yer alan ecza dolapları, aslında sağlıklı bir saklama yöntemi değildir.

İlaçların nemli ve sıcak bir ortamda muhafaza edilmesi, kısa bir süre içinde bozulma olasılığını artırmaktadır. İlacın saklanması için gerekli olan koşullar, ilaç kutusu içinde yer alan prospektüslerden öğrenilebilir.

Bazı ilaçların buzdolabında saklanması uygunken, bazılarının oda sıcaklığında saklanması önerilmektedir. Bu nedenle tek bir ecza dolabında tüm ilaçları saklamak yerine, kişilerin ilaçların gerektirdiği saklama koşullarına riayet etmeleri büyük önem arz etmektedir. Bunun yanı sıra burun spreyi ve göz damlası gibi sıvı ilaçlar konusunda da son derece hassas ve dikkatli davranmak gerekmektedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.