Bilgi Yeriniz

Siyah Zeytin Nasıl Saklanır?

01.08.2018
2.941
Siyah Zeytin Nasıl Saklanır?

Kahvaltı, insanların sağlıkları için en çok önemsemesi ve kesinlikle atlamamaları gereken ana öğündür. Bu yüzden, kahvaltıda yenilecek besinlerin de taze tutulması önemli bir konudur. Özellikle kahvaltıda sürekli olarak tüketilmesi sebebiyle çok fazla alınan yiyeceklerin, taze tutulması ve ilk günkü lezzetini koruması hususunda bir takım önlemler alınması gerekmektedir.

Siyah Zeytin Nasıl Saklanır?

Kahvaltıda insanlar tarafından sıklıkla tüketilen başlıca besinlerden birisi, siyah zeytindir. Siyah zeytin, her sofrada istisnasız bulunan bir besindir. Fakat siyah zeytinlerin ömrü kısa olmakta ve çabucak küflenebilmektedir. Bu nedenle, siyah zeytinlerin azar azar alınarak tüketilmesi önerilir. Ancak uzun süre tüketilmek üzere alınan zeytinlerin kolay muhafaza yöntemleri de bulunmaktadır. Bu yöntemlerden birisi yazının devamında yer almaktadır.

Siyah zeytinleri plastik pet şişelere koymak, küflenmesinin önüne geçecektir. Öncelikle, siyah zeytinler temiz bir pet şişenin içerisine koyulmalıdır. Ardından pet şişenin içine bir miktar ayçiçek yağı da eklenir. Son olarak da pet şişenin kapağı iyice kapatılarak serin bir yerde saklanmaya bırakılmalıdır. Saklanmaya alınan şişler her gün çalkalanmalıdır. 10 gün boyunca her gün çalkalandıktan sonra ayda bir defa çalkalamak yeterli olacaktır. Bu yöntemle siyah zeytinler, uzun süre bozulmadan saklanabilmektedir.

Siyah Zeytini Muhafaza Ederken Dikkate Alınması Gereken Unsurlar Nelerdir?

 • İlk olarak siyah zeytinler, satın alındıktan hemen sonra suda iyice yıkanması gerekir. 2 defa yıkanılması önerilmektedir.
 • Eğer zeytinler fazla tuzluysa suda bekletilerek tuzdan arındırılabilir.
 • Kesinlikle hava almayacak bir kapaklı kapta muhafaza edilmesi gerekmektedir. Eğer küfleniyorsa, kapak iyi kapanmıyor ve içeri hava geçiriyor olabilir. Bunun için kapağın altına poşet geçirildikten sonra kapak kapatılabilir. Poşet kapağın sıkışmasını sağlayarak kabın içine hava geçmesine izin vermeyecektir.
 • Saklanılacak kabın içerisi iyice temizleniğ kurutulduktan sonra siyah zeytinler kabın içerisine konulmalıdır. Kapta hiçbir şekilde kir, toz ve ayrıca ekmek kırıntısı da olmamasına dikkat edilmelidir.
 • Siyah zeytinler, cam veya tenekede saklanılacak ise serinliğe daha çok ihtiyaç duyacağı için mutlaka buzdolabına konularak saklanmalıdır.
 • Serin ve kuru bir ortamda muhafaza edilmelidir.
 • Zeytinlerin saklanacağı kabın içerisine mutlaka ayçiçek yağı eklenmelidir. Ayçiçek yağı, zeytinlerin küflenmesinin önüne geçecektir. Zeytinyağı, zeytinlerin tadını bozabileceği için ayçiçek yağı veya mısır yağı tercih edilmelidir.
 • Siyah zeytinler, temiz bir pet şişe içerisinde de muhafaza edilebilir.
 • Zeytinleri açıkta bırakmamaya özen gösterilmelidir. Açıkta bırakılan zeytinlerin ömrü kısalacaktır.
 • Zeytinleri sakladığınız kapları haftada 2 kere çalkalamak, yağın tüm zeytinlere yayılmasında yarar sağlayacaktır.
 • Açık olarak alınan siyah zeytinlerin, 2-3 gün içerisinde tüketilmesi gerekmektedir.
 • Siyah zeytinlerin bozulmaması için bir takım müdahaleler gerekmektedir. Müdahaleler dikkate alınırsa siyah zeytinler uzun süre boyunca bozulmadan muhafaza edilebilmektedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.