Siyah Spor Ayakkabı Nasıl Temizlenir?

Siyah Spor Ayakkabı Nasıl Temizlenir?
3 Ağustos 2018 tarihinde eklendi, 871 kez okundu.

Siyah spor ayakkabı, artık yalnızca spor görünümler elde ederken değil; şık görünümler için de tercih edilmektedir. Bu nedenle çok sık kullanılan bu spor ayakkabılarınızı kullanırken, dikkat etmeniz gereken birkaç nokta vardır.

Çok sık tercih edildiğinden dolayı ilk ve en önemli olarak siyah spor ayakkabılarınızın temizliğine özen göstermelisiniz. Giydikten sonra gün sonunda eve geldiğinizde temizlemek zor geliyorsa, giymeden önce birkaç dakikanızı ayırarak da spor ayakkabılarınızı temizleyebilirsiniz.

Siyah kurtarıcı bir renktir, fakat tozu da gösterir. Siyahın koyu bir renk oluşu ve kirleri belli etmez gibi fikirleri kafanızdan uzaklaştırarak siyah spor ayakkabılarınızın temizliğini sağlayınız.

Siyah Spor Ayakkabıların Temizlenme Yöntemleri Nelerdir?

1-)Islak Mendil İle Temizleme

Gündelik temizlik için ıslak mendil ile spor ayakkabılarınızın silinmesi yeterli olacaktır. Fakat çok kirlenmiş spor ayakkabılarınız için ıslak mendil kullanımı etkili bir yöntem değildir.

2-)Spor Ayakkabı Temizleme Spreyi Kullanımı

Spor ayakkabılarınızı aldığınız yerden temin edebileceğiniz bu spreyler yardımıyla da siyah spor ayakkabılarınızı temizlemek mümkün. Kullanma talimatına göre bu spreyleri uygulayarak ayakkabılarınızın temiz kalmasını sağlayabilirsiniz.

3-)Diş Macunu Kullanımı

Spor ayakkabılarınızı çamaşır makinesinde yıkadığınızda çok temiz olduğunu biliyoruz. Fakat bu yöntem siyah spor ayakkabınızın ömrünü kısaltmasına sebep olabilir. Bu nedenle günlük temizlikler için yukarıdaki yöntemler uygulanırken, çok kirlenmiş spor ayakkabılarınızda diş macunu kullanarak da temizlenmesini sağlayabilirsiniz.

Bu yöntemi uygulamak için ise eski bir diş fırçası temin etmeniz gerekiyor. Daha sonra az miktarda diş macununuzu iş fırçanıza sıkarak, ayakkabınızı ovmaya başlayınız. Fırça ile uygun yerler fırçalandıktan sonra su ile durulanması gereklidir. Bir bezi ıslatıp macunlu yerleri sildiğinizde ayakkabınızın yeterli derecede temizlendiğini göreceksiniz.

Bu işlem sonrasında spor ayakkabılarını balkonda havalandırarak da kötü kokuların gitmesini sağlayabilirsiniz. Zaten nemli bir şekilde giymeniz de uygun olmayacaktır. Spor ayakkabınızı havalandırıp iyice kuruttuktan sonra da tertemiz olduğunu göreceksiniz.

4-)Aseton ve Pamuk

Siyah spor ayakkabılarının sık kullanıldığından daha önce de söz etmiştik. Çok sık tercih edilmelerinden dolayı oluşan kirler de hemen temizlenmediği takdirde zorlaşır. Kolay lekeler için yukarıdaki işlemler yeterli olsa da zorlu lekeler için yeterli olmayacaktır. Bu nedenle, derinlemesine işlemiş lekelerin temizlenmesi için diş macunu yöntemi bile yeterli kalmayabilir.

Bu gibi durumlarda aseton ya da alkol dökülen bir pamuk ile zorlu lekelerin çıkmasını sağlayabilirsiniz. Alkol ya da aseton dökülen pamuk ile lekelerin üzerini ovmaya başlayınız. Ovdukça lekelerin çıktığını göreceksiniz. Daha sonra bir bezi ıslatıp, asetonlu bölgelerin durulanmasını sağlayarak işlemi sonlandırabilirsiniz.

Etiketler:

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git