Bilgi Yeriniz

Şişme Yatak En Kolay Nasıl Şişirilir?

11.07.2018
3.275
Şişme Yatak En Kolay Nasıl Şişirilir?

İçerisindeki hava ile kullanıma hazır hale gelen şişme yataklar, hem havuz ve denizde hem de mecbur kalınan durumlarda iç mekanlarda kullanılabilmektedir. Bu yatakların en önemli özelliği, kullanılmadığı zaman dilimlerinde havası alınabildiği için hiç yer kaplamayan eşyalar olmalarıdır.

Şişme Yatağın Yapısı

PVC Vinil denilen bir malzeme ile üretilen şişme yatakların iç kısmında birçok hava kanalı yer almaktadır. Bu kanallar sayesinde hava, yatağın içine eşit bir biçimde dağılır. Yatağın dış yüzeyi, kayma gibi bir sorun oluşmaması adına, kumaş ya da dokuma ile kaplanmaktadır. Tek kişilik, çift kişilik olarak satın alınabilen şişme yataklar, aynı zamanda koltuk olabilen ya da katlanabilen versiyonları ile de piyasada boy göstermektedir.

Evde yeterli yatak kapasitesine ya da alana sahip olmayan kişiler tarafından yatılı misafirlerin ağırlanması için kullanılabilen şişme yatakları, 250 kg ağırlığa kadar taşıma kapasitesine sahiptir. Tek kişilik şişme yataklar genellikle deniz yatağı olarak kullanılır. Bu yataklar kullanım açısından pratiktir ancak doğru teknikler uygulanmazsa şişirme işlemi bir eziyete dönülebilir. Bu nedenle şişirme yöntemleri doğru bilinmeli ve uygulanmalıdır.

Şişme Yatakların Şişirilmesi

  • Şişme yatağının modeline göre, şişirmek için birkaç tane supap bölümü bulunmaktadır. Bu supabın amacı, yatağın içine havanın hapsedilmesini ve dışarı çıkmasının engellenmesini sağlamaktır. Hava girişi bu supaplar kullanılarak yapılmalıdır.
  • Şişme yatakların bazılarında, yatakla birlikte şişirme pompası bulunur. Ancak pompa mevcut değil ise herhangi bir hava pompası da bu işlem için kullanılabilir. Özellikle ayak pompası kullanımı sonucunda, yatağın çok kısa bir süre içerisinde şişmesi sağlanabilir.
  • Şişme yataklarda yer alan supaplar diğer şişirilen malzemelerden farklı olabilir, bunların şişirilmesi için bir aparat kullanımı gerekebilir. Bu aparat genellikle koni biçiminde plastik bir aparattır ve yatağın kolay şekilde pompa ile şişirilmesini sağlamaktadır.
  • Şişme yatakların şişirilmesi, hava üfleme yöntemi ile de sağlanabilir ancak bu işlem yatak çok büyük ise son derece yorucu olabilir, ayrıca nefes yetersiz kalabilir. Bu nedenle aparat kullanılarak şişirmek en pratik yöntemdir.
  • Bazı şişme yatakların içerisinde, yatakla birlikte elektrikli pompa da satılmaktadır. Bu, şişme yatağın hem kolay hem de çok kısa bir süre içinde şişirilmesini sağlamaktadır.
  • Bazı elektrikli pompalar, araç içinde çakmak ya da priz bölümüne takılarak da aktif hale getirilebilmektedir. Bu tip pompaların kullanımı için koni şeklindeki aparata da ihtiyaç olacaktır.
  • Eğer bir pompa ya da şişirme aparatı mevcut değil ise yatağın satıldığı mağazalardan ya da pompa satılan yerlerden şişirme pompası temin edilerek yatağın şişirilmesi sağlanabilir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.