Sıkışmış Tencere Kapağı Nasıl Açılır?

Sıkışmış Tencere Kapağı Nasıl Açılır?
6 Mayıs 2018 tarihinde eklendi, 6.886 kez okundu.

Bazı tencereler özellikle de kapak kısımları cam olanlar, ısının çok yüksek olması sonucunda açılmayabilir. Bunun nedeni yüksek ısı ile genleşen camın, tencerenin metal kısmına sıkışmasıdır. Bu da kapağın açılmasını zorlaştıran bir durumdur. Aslında sıkışan tencere kapağını açmak oldukça kolaydır ancak doğru tekniklerin bilinmesi ve uygulanması gerekmektedir.

Metal tencerelerde çok fazla sorun olmayan sıkışma durumu, cam kapaklı tencerelerde dikkat ve özen ister, cam, yapısal olarak hassas bir maddedir ve bu nedenle de kırılma olasılığı her daim akılda bulundurulmalıdır. Birden zorlama sonucunda cam kapak kırılabilir ve bazı olumsuz durumlar yahut çeşitli yaralanmalar söz konusu olabilir. Bu nedenle uygulanacak yöntemler sırasında da azami dikkat gösterilmesi gerekmektedir.

Sıkışan Tencere Kapağı Nasıl Açılır?

1-)Soğutarak Açma

Tencere kapağı eğer tencereye sıcaklık sonucunda sıkışmış ise bu yöntem kısa sürede kapağın kolayca açılmasını sağlayacaktır. Cam ve benzeri malzemelerin sıcaklığın etkisiyle genleştiği ve sıkışıklığın da bu nedenle meydana geldiği unutulmaması gereken bir ayrıntıdır. Tencere kapağının soğutulması ile sorun ortadan kaldırılabilir. Bunun için tencere, açılan çeşmeden akan soğuk suyun altına konur ve bir süre bekletilir. Soğuk su, kapağın ısısının kısa bir süre içinde düşmesini sağlayacak ve kapak bir süre sonra kolayca açılacaktır.

Burada dikkat edilmesi gereken bir başka nokta da, yemek dolu bir tencerede bu işlemin uygulanması sırasında, yemeğe su kaçırılmamasıdır. Soğuk su, yeni pişmiş yemeğin tadını tamamen bozabilir. Bu nedenle kapağın sıkışıklığı geçse bile su kapatılmadan kapak açılmaya çalışılmamalıdır.

2-)Buzla Açma

Sıkışan cam tencere kapaklarının kolay bir şekilde açılabilmesi için kullanılabilecek yöntemlerden bir tanesi de buz koyma yöntemidir. Bu yöntem şu şekilde uygulanır:

  • İlk olarak sağlam bir poşetin içine buz küpleri doldurulur. Buz küpü mevcut değilse daha önceden bir miktar hazırlanması, her daim buzlukta hazır bulundurulması sağlanmalıdır, birçok durumda işe yaradığı unutulmamalıdır.
  • Buz küpleri ile dolu olan poşet, açılmayan cam kapak üzerine yerleştirilir. Bir süre bu şekilde bekletilir. Buzun, kapak sıcaklığını düşürüp düşürmediği de ara ara kontrol edilmelidir.
  • Buz uygulamasında bir başka yöntem daha vardır ve buz küpleri mevcut değilse bu yöntem pratik bir biçimde uygulanabilir. Bu yöntemde, tencere doğrudan derin dondurucu ya da buzdolabının buzluk kısmına yerleştirilir. Burada tencerenin buzlukta bekletilme süresi oldukça önemlidir.
  • Henüz ocaktan alınmış bir yemek, buzlukta uzun süre bekletilirse, donabilir. Bilindiği gibi sıcak sıvılar daha çabuk donmaktadır. Isıtılmış bir yemek tenceresinin kapağı sıkışmış ise bu defa da buzlukta ya da derin dondurucuda yemeğin bozulması söz konusu olabilir. Bu yüzden çok uzun süre tencerenin buzlukta bekletilmesinden kaçınmak gerekmektedir.

Etiketler:

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git