Bilgi Yeriniz

Sigara Mide Yanması Yapar mı?

11.05.2018
3.403
Sigara Mide Yanması Yapar mı?

Mide yanmasının asıl nedeni, mide asidinin yemek borusundan yukarı doğru çıkarak hareket etmesidir. Genellikle her beş kişiden birinde bu sorun, besin tüketiminin özensiz olması nedeniyle ve başka nedenlerle de ortaya çıkabilmektedir.

Sigara ve Mide Yanması İlişkisi

Mide, dış faktörlerden mide asidi ile korunur. Bu durum mideye giren besinlerin de zararsız hale getirilmesini sağlamaktadır. Sigara kullanımı, mideye ciddi zarar veren bir faktör olup, midede yanma ve ağrı şikayetlerinin ortaya çıkmasına yol açabilmektedir. Özellikle de midede ülser ya da gastrit mevcut ise sigara kullanımı ciddi bir yanma sorununun ortaya çıkmasına neden olacaktır. Sigara kullanımının çok fazla olması bu durumu tetiklemektedir, bu nedenle midede yanma şikayeti başka bir nedenle ortaya çıkmış olsa dahi sigara kullanımından kaçınmak gerekmektedir.

Mide Yanması Nedenleri Nelerdir?

  • Tek bir öğünde çok fazla besin tüketimi sonucunda mide yanması oluşabilir. Bunun için yeme miktarına çok dikkat etmek gerekir.
  • Yemeğin çok hızlı ve adeta aceleyle yenmesi de midede ağrı ve yanmaya yol açabilir. Bunun yanında yemeğin çok hızlı yenmesi midede reflü oluşumunu da meydana getirebilmektedir.
  • Besinlerin çok yağlı olması ve bu şekilde tüketilmesi, midenin ciddi oranda rahatsız olmasına neden olacaktır. Özellikle de cips, yağlı et ve tavuk türü besinlerden ve aşırı baharatlı yiyeceklerden mutlaka uzak durulması gerekmektedir.
  • İçeriğinde asit barındıran yiyecek ve içecekler de midede yanma sorununun görülmesine yol açacaktır. Öğünlere daha çok sebze türü besinler katmak, midenin rahatlamasını sağlayacaktır.
  • Kafein içeren tüm yiyecek ve içecekler midede yanma sorunu oluşmasına neden olmaktadır. Kahve tüketimi ve bunun yanında çok fazla çikolata tüketimi söz konusu ise midenin rahatlaması için bunların tüketimi en aza indirilmeli, mümkünse tamamen bırakılmalıdır.
  • Çok acı yemek, acı baharatları çok fazla kullanmak da midede yanma sorununa yol açabilir.

Mide Yanması Tedavisi

  • Mide yanmasının tedavisi için bireysel olarak da çaba sarf etmek gerekmektedir. Kişiden kişiye değişiklik gösteren bir durum olmakla birlikte, farklı sebeplerle ortaya çıkabilir. Bu nedenle bireysel bir beslenme programı hazırlanmalıdır. Midede ağrı ve yanmaya yol açan besinler not alınmalı ve onların tüketiminden kaçınılmalıdır.
  • Midede yanmaya iyi gelen yöntemlerden bir tanesi de düzenli olarak sakız çiğnemektir. Sakız çiğnemek sindirim sistemini rahatlatmakla birlikte besinlerin mideye ve oradan da bağırsaklara geçişini kolaylaştırır. Salya üretimini artırdığı için mide asidini de nötr hale getirir.
  • Yemeklerden sonra biraz hareket etmek midede sindirimi hızlandıracaktır. Aynı zamanda yatmadan en az 3 saat önce yemek yemenin bırakılması, midenin yanma sorununun ortadan kaldırılmasını sağlayacaktır.
  • Sigara kullanımı söz konusu ise mutlaka bırakılmalıdır. Yaşam standardının yükseltilmesi de midenin rahatlatılmasını sağlayacaktır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.