Bilgi Yeriniz

Sertleşen Kuru İncir Nasıl Yumuşatılır?

22.05.2018
9.851
Sertleşen Kuru İncir Nasıl Yumuşatılır?

Ülkemizde fazlaca yetiştirilen ve ilk sıralardaki ihracat ürünlerimizden bir tanesi olan incir, sağlık için de son derece yararlı bir gıdadır. Birçok hastalığa karşı adeta bir kalkan görevi üstlenmektedir. Tazesi ayrı lezzetli olan incir, kuru olarak da yılın her mevsiminde ve her dönemde rahatlıkla tüketilebilmektedir. İncirler uzun süre bozulmadan yaş olarak kalamaz ancak kuru incir aylar boyunca muhafaza edilebilmektedir.

Kuru incir uzun süre muhafaza edilebilir evet, ancak bazen hava aldığı için ya da çevresel diğer faktörlerden kaynaklı olarak incirde sertleşme sorunu ortaya çıkabilmektedir. Bu sertleşme sorunu bazı yöntemler kullanılarak yumuşatılabilmektedir.

Sertleşen Kuru İncir Nasıl Yumuşatılır?

1-)Sıcak Su Yöntemi

Kuru incirin kısa bir zaman dilimi içinde yumuşatılabilmesi için etkili bir yöntem olan sıcak su kullanımı aynı zamanda da pratik bir seçenektir. İlk olarak sertleşen incirler bir araya getirilir ve hepsinin sığabileceği büyüklükte bir kaba sıcak su eklenir. Sertleşmiş olan bütün incirler sıcak suya atılır ve su incirlerin üstünü kaplayacak kadar artırılır. Bir süre sonra incirler tamamen yumuşayacaktır. İncirler yumuşamayı müteakiben sudan çıkarılır, kurulanır ve kullanıma hazır hale gelmiş olur.

İncirler kurulandıktan sonra üzerlerine un serpilir ve incirin her yerinin unlanması sağlanır. Daha sonra incirlerin menini bırakması ve kuruması sağlanır. Ancak bu süreç çok uzarsa, incirler yeniden sertleşebilir. Daha sonra incirler paketlenir ve cam bir kavanoza kaldırılır.

2-)Buhar Yöntemi

Kurumuş ve sertleşmiş olan incirlerin yumuşatılması için buharın gücünden de yaralanılabilir. İlk olarak sert incirler rahat bir kaba alınır ve kabın içine bir miktar da sıcak su konur. Daha sonra tencerenin üzerine buharı geçirecek bir sepet ya da süzgeç yerleştirilir. Tencere ağzına yerleştirilen bu süzgeç veya kevgire sertleşmiş durumdaki incirler konur. Birkaç dakika sonra incirler yumuşamaya başlayacaktır. Tamamen yumuşadığında, buhar sepetinden incirler alınarak arzu edilen biçimde kullanılabilir.

3-)Tava Yöntemi

Sert hale gelmiş olan incirlerin yumuşatılması için tava da kullanılabilmektedir. Tava kapaklı olmalıdır. Uygulanışı son derece kolay bir yöntem olan bu yöntem için gerekli adımlar şöyle sıralanabilir:

  • Bir tava ocağa alınır ve kapağı kapatılır.
  • Tavanın içine çok az miktarda su eklenir ve suyun ısınması sağlanır. Bu işlem sırasında ocak kısık ateşte açık olmalıdır.
  • İçinde az miktarda su bulunan tavanın içine sertleşen incirler eklenir. Tavanın kapağı iyice kapatılır.
  • İncirler bir süre sonra sık sık kontrol edilmeye başlanmalıdır. Tavaya eklenen su, incirlerin yanmasını engellemek içindir.
  • Su miktarının çok fazla olması incirlerin yumuşamasına, haşlanmasına ve hamurlaşmasına neden olabilir. Bu nedenle çok az miktarda su konması yeterlidir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.