Sentetik Kumaş Kokusu Nasıl Giderilir?

Sentetik Kumaş Kokusu Nasıl Giderilir?
18 Haziran 2018 tarihinde eklendi, 1.152 kez okundu.

Sentetik kumaşlar gündelik hayatta en çok tercih edilen kumaş türlerinden biridir. Kolay buruşmuyor oluşu ve buruştuğunda da kolay ütülenir olması ayrıca renklerinin kolay solmaması tercih sebeplerinden biridir. Düşük ısıda ve ütünün buhar özelliği kullanmadan ütüleme yapılır. Bunların yanı sıra sentetik kumaşlar, ilk alındıklarında an ile kumaşın yapısından kaynaklanan bir kokuyu da beraberinde getirir. Sentetiğin üretim aşamasındaki işlemleri ve ham maddeleri kokunun başlıca kaynaklarıdır.

Bundan dolayı alınan sentetik içerikli kıyafetler, giyilmeden önce ilk olarak sentetik kokusundan arındırılmalıdır. Bu işlem için birkaç farklı yöntem mevcuttur. Sentetik kokusunu gidermek için uygulanması gereken bu yöntemlerde çok zahmet gerektirmediği gibi, evinizdeki malzemeler ile de gerçekleştirebilirsiniz.

Sentetik Kumaş Kokusunu Giysilerden Yok Etme Yöntemleri

1-)Tuz Kullanmak

Kıyafetlerimize sıçrayan yağ lekelerini çıkartmak için kullanılan tuz, aynı zamanda sentetik kumaşlı kıyafetleri sentetik kokusundan arındırmak için kullanılan yöntemlerin başında gelir. Yeni aldığınız veya kokusunun rahatsız ettiği sentetik kıyafetlerinizi sığacağı bir leğeni ılık su ile doldurunuz. Ardından tuz ilave ediniz.

Tuzu ilave ettikten sonra, kıyafetlerinizi bu tuzlu suya bastırarak bir süre bekletiniz. Sürenin tamamen yeterli olduğuna kokunun yoğunluğunu düşünerek karar verebilirsiniz. Yeteri kadar beklettiğinize emin olduktan sonra, iç tarafındaki etikete bakarak talimatlarına uygun yıkayarak kokudan kurtulabilirsiniz.

2-)Karbonat Kullanmak

Sentetik kumaşların yapısından kaynaklı oluşan kokuların yok edilmesi için karbonat kullanmak oldukça etkili bir yöntemdir. Karbonat yönteminin hem uygulanışı kolaydır hem de çok etkilidir.

Sentetik kumaş kokusu gidermek için uygulanacak karbonat yönteminde 1 çay kaşığı karbonat gerekir. Sentetik kumaştan üretilen kıyafetlerinizi yıkama noktasında yapmanız gereken; kıyafetlerinizin yıkama suyuna bir çay kaşığı ölçüsü ile karbonat eklemenizdir. Eğer elde yıkayacaksanız, yıkamadan önce direkt suya ekleyebilirsiniz. Çamaşır makinesinde yıkayacaksanız ise makine su almaya başladığı an deterjan gözüne karbonatı ekleyebilirsiniz. Böylece karbonat, sentetik kumaş kokusunun giderilmesine yardımcı olur.

3-)Soda Kullanmak

Sentetik kumaş kokularını gidermek için kullanılan bir diğer malzeme de sodadır. Kaç tane kıyafetin kokusunu gidermek istiyorsanız, ona göre soda temin etmelisiniz. Göz kararı bunun ayarını yapabilirsiniz.

Soda, asitli formülü dolayısı ile kıyafetlerinizde bozulmalara sebep olacakmış gibi gelebilir. Fakat korkmadan kıyafetlerinize uygulayabilirsiniz. Aşındırmaya ya da herhangi bir deformeye sebep olmaz. Bu yöntem için de gerekli büyüklükte bir leğen ayarlayın. Ardından ılık su ile değeni doldurun.

Yeteceğini düşündüğünüz kadar sodayı ilave edin. Son olarak kokusunu gidermek istediğiniz kıyafetleri bu karşımda bekletin. Bekletme işlemi bittikten sonra kıyafetlerinizi talimatlarına uygun olarak elde veya çamaşır makinesinde yıkayın.

4-)Beyaz Sirke Kullanmak

Sentetik kumaş kokusunu gidermek için kullanacağınız deterjanlar arasında, yumuşatıcı gözüne beyaz sirke ekleyerek de kokunun giderilmesini sağlayabilirsiniz.

Etiketler:

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git