Bilgi Yeriniz

Semizotu Dondurucuda Nasıl Saklanır?

28.07.2018
2.611
Semizotu Dondurucuda Nasıl Saklanır?

Semizotunu dondurucuda saklamak için aslında çok farklı bir yöntem kullanılmamaktadır. Diğer yeşil sebzelere uygulanan adımları uygulayarak, semizotunu da dondurucuda rahatlıkla saklayabilirsiniz. Yeşil sebzeler genellikle 1 hafta kadar rahatlıkla buzdolabında saklanabilir. Fakat tüketilmesi ne kadar beklerse, 1 haftanın sonunda da o kadar sararmaya, yumuşamaya ve çürümeye başlayacaktır.

Böyle bir durumu engellemek adına, eğer aldığınız sebzeleri 1 hafta içinde tüketecekseniz ve tazeliğini korusun isterseniz, buzdolabına koymadan önce yıkadığınız sebzeleri havluya ya da gazete kağıdına sararak buzdolabınızın sebzelik bölümünde muhafaza edebilirsiniz.

Semizotu Dondurucuda Nasıl Saklanmalıdır?

Semizotunu sağlık bir şekilde dondurucuda saklamak istiyorsanız, aşağıda yazacağımız adımları dikkatle uygulamanız gerekmektedir.

1-)Semizotunu Temizleme

Bu işlem oldukça önemli bir işlemdir. Semizotunu öncelikle bir tepsiye yayarak içindeki çürümüş ya da yumuşamış olan semizotlarını taze olanlardan ayırın. Çürük ya da yumuşamaya başlamış sebzeler, taze sebzeler ile temas halinde olursa, kısa bir süre içinde taze sebzenin de çürümesine sebep olabilmektedir.

2-)Semizotunun Yıkanması

Temizlemiş olduğunuz semizotlarını herhangi bir böcek ya da kir kalmaması açısından yıkamanız oldukça önemlidir. Dondurucuya koymadan önce kesinlikle akan su altında semizotunu yıkamanız gerekmektedir.

3-)Poşetleme İşlemi

Yıkadığınız semizotları suyunu iyice süzdükten sonra, porsiyonlar halinde ayırabilir ve buzdolabı poşetlerine hava almayacak şekilde doldurup ağzını kapatabilirsiniz.

Semizotunun miktarı fazla ise porsiyonlara ayırmanız oldukça önemlidir. Sürekli olarak dondurucu ve oda ısısına maruz kalmış bitkiler çürümeye başlayacağından, pişireceğiniz kadarını poşetleyip o şekilde kullanmanız daha sağlıklı olacaktır.

4-)Şoklama Yöntemi

Bir diğer saklama yöntemi olarak ise şoklama tercih edilmektedir. Bu yöntemde öncelikle 2-3 dakika kadar semizotunuzu kaynamış suyun içinde bekletmeniz gerekmektedir. Daha sonrasında ise kaynamış sudan çıkardığınız semizotunu çok soğuk olmayan akan bir suda bekletip soğutun. Bu işlem sonrasında yine porsiyonlar halinde buzdolabı poşetlerine yerleştirebilirsiniz.

Semizotunun Faydaları Nelerdir?

  • Semizotunun en belirgin özelliği içinde yoğun miktarda demir olmasıdır. Demir eksikliği yaşayan kişilerde halsizlik, kansızlık gibi etkiler gözlemlenmektedir. Bu tür hastalar için semizotu tüketimi oldukça önemlidir.
  • Semizotunun nemlendirici özelliği de bilinen özelliklerinden biridir. İster belirli karışımlar kullanarak cildinize sürebilirsiniz, ister direkt olarak tüketebilirsiniz. Cilt için oldukça faydalıdır.
  • Özellikle çok sık kabızlık sorunu yaşayan kişilerin semizotu tüketimi, bu problem için de pratik bir çözüm niteliğindedir.
  • İçeriğindeki omega 3 sayesinde, kalp ve damar sağlığını korumaktadır. Kalp rahatsızlığı olan kişilerde semizotu tüketimi, vücudu yaşanabilecek kalp krizi ya da damar tıkanıklığı gibi rahatsızlıklardan uzaklaştırmaktadır.
  • Semizotu çiğ olarak tüketilmesi vücutta bakteri oluşumunu da engellemektedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.