Şekerin Nemlenmesi Nasıl Önlenir?

Şekerin Nemlenmesi Nasıl Önlenir?
30 Haziran 2018 tarihinde eklendi, 1.277 kez okundu.

Toz şeker her mutfakta bulunan, bazen çay için bazen de tatlılar için kullanılan gıda maddelerinden bir tanesidir. Her ne kadar dayanıklı bir gıda olsa da, bazı durumlarda şekerde nemlenme sorunu ortaya çıkabilir ve bu da kullanımı bir hayli zorlaştırır. Ancak bazı yöntemlerle şekerde nemlenme sorununun önüne geçilebilmektedir.

Şekerin Nemlenmesini Önlemek İçin Ne Yapılmalı?

Toz şekerde nemlenme sorununun ortaya çıkmaması için mutlaka kapaklı bir kapta muhafaza edilmesi gerekmektedir. Bu kapaklı kabın cam olması ise tercih nedenidir. Hem sağlıklı olması hem de geçirgen bir yapıya sahip olmaması, cam kavanoz ve şişelerin kullanımına yönlendirmektedir. Hava alan şekerde nemlenme sorunu kaçınılmazdır, bu nedenle her kullanım sonrasında şeker kabının kapağı iyice ve sıkıca kapatılmalıdır. Toz şeker kuru ve serin bir yerde 2 yıla kadar bozulmadan muhafaza edilebilmektedir.

Şekerin Nemlenmemesi İçin Öneriler

Şekerde oluşan nemliliğin azaltılması ya da tamamen yok edilebilmesi için bazı yöntemler vardır ve bu yöntemlere aşağıda yer verilmektedir.

  • Defne yaprağı, şekerin nemlenmesini önleyen bitkilerden biridir. Nem emici bir yapıya sahip olan defne yapraklarından birkaç tanesi, şeker kavanozuna eklenebilir. Böylece şekerde nemlenme sorunu oluşmadan, tükenene kadar kullanmak mümkün hale gelecektir.
  • En bilinen yöntemlerden biri de elma kullanımıdır. Şeker kavanoza konur ve nem oluşmaması için üzerine 1 ya da 2 adet elma dilimi eklenir. Bu sayede şeker nemlenmeden uzun süre dayanacaktır.
  • Toz şekerde nemlenme sorunu için birçok kişi tarafından kurutma kâğıdı kullanılmaktadır. Kurutma kâğıdı şekerde oluşan nemin emilmesini sağlar ve şekerin uzun süre aynı şekilde kullanılmasına olanak tanır. Bunun için şeker konacak olan cam saklama kabının zeminine bir parça kurutma kâğıdı kesilir ve yerleştirilir. Ardından şeker üzerine boşaltılır.
  • Toz şeker nemlenmiş ve birbirine yapışmış bir halde ise, eski haline getirilmesi için buzdolabında bir müddet bekletmek de işe yarayabilir. Bunun için şeker, içinde bulunduğu kapaklı kap ile birlikte buzdolabının rafına yerleştirilmelidir. Bu esnada buzdolabındaki kokulu besinlerin uzakta kalması önemlidir, aksi halde şekere besinlerin kokusu sinebilir.
  • Şekerin içine hava alan küçük bir bez torba içinde pirinç eklenmesi de nemlenmenin yok edilmesini sağlayacaktır.
  • Toz şekerin çok fazla miktarda alınması ve bekletilmesi de nemlenme sebeplerinden bir tanesidir. Bu nedenle olabildiğince az alınması ve ihtiyaç dahilinde yeniden alınması tavsiye edilmektedir. Toz şekerin bekletildiği kabın kuru olması, hava almaması, şeker kabının da düzenli aralıklarla temizlenmesi, nemlenme sorununun tamamen ortadan kaldırılmasına yardımcı olacaktır.

Etiketler:

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git