Sararmış Converse Nasıl Beyazlatılır?

Sararmış Converse Nasıl Beyazlatılır?
30 Nisan 2018 tarihinde eklendi, 2.939 kez okundu.

Converse, özellikle yaz aylarında hem havadar hem de rahat olması nedeniyle her yaş grubu birey tarafından tercih edilmektedir. Renk seçenekleri bakımından da oldukça zengin olan converse ayakkabıların beyaz renk olanı, yaz mevsiminde çok daha fazla tercih edilmektedir. Ancak beyaz renkli converse ayakkabılarda, uzun süreli kullanım sonucunda sararma sorunu ortaya çıkabilmektedir. İlk akla gelen yöntem olarak ayakkabıların makineye atılması iyi sonuç verebilir, ancak bu yöntem converse ayakkabıların çok çabuk yıpranmasına ve kenarlarda açılma yapmasına neden olabilmektedir. Yine de makinede yıkamak istene kişiler, makine sıcaklığının çok yüksek olmamasına dikkat etmelidir.

Doğal Yöntemlerle Temizleme

Sararmış durumdaki converse temizliğinde, doğal yöntemler kullanılabilir. Böylece ayakkabının kullanım ömrü de uzatılmış olur. Bunun için uygulanması gereken adımlara aşağıda yer verilmiştir:

  • İlk olarak bağcıklar çıkarılmalı ve ılık suya konmalıdır. Suyun içine deterjan ya da sabun tozu eklenerek köpürtmek, bağcıkların daha kısa sürede temizlenmesini ve beyazlığını geri kazanmasını sağlayacaktır.
  • Bağcıkları çıkarılmış olan ayakkabıların dış yüzeyi, büyük oranda kumaştan yapılmıştır. Bu nedenle kumaş üzerindeki lekeleri çıkarma yöntemleri, converse ayakkabılarda da işe yarayacaktır. Bir beze sabun sürerek ya da sabunlu su hazırlayarak bir bezi bu suda yıkama usulü ile ayakkabının kumaş olan tüm bölgeleri silinir. Bu işlem birkaç defa tekrarlanabilir. Ardından ayakkabının kumaş kısımları duru suda yıkanmış bir bez kullanılarak yeniden silinmelidir.
  • Converse ayakkabıların beyaz ve plastik olan kısımlarının beyazlatılması ve temizliği için bir fırçaya sürülecek diş macunu uygulaması kesin sonuç verecektir.
  • Kumaş kısmındaki sararmaların ortadan kaldırılabilmesi için ayakkabının kumaş bölümleri karbonat ve ılık su karışımı ile de silinebilir. Eğer leke de mevcut ise leke üzerine bir miktar karbonat dökülür bir süre bekletilir ve ardından temiz ve nemli bir bezle karbonatlı bölge ovalanarak silinir.

Kimyasal Yöntemlerle Temizleme

Beyaz renk Converse ayakkabıların elde kimyasal ürünler kullanılarak temizlenmesi de mümkündür. İlk olarak yine bağcıkların çıkarılması gerekir. Daha sonra ayakkabının kumaş bölümü fırçalanmalı ve tozlardan arındırılmalıdır. Bir miktar çamaşır suyu bir kaba boşaltılır ve bağcıklar bu suyun içine atılarak bekletilir.

Ayakkabının temizliği için ise bir kova suyun içine bir miktar toz çamaşır deterjanı eklenir ve içine 1-2 damla da çamaşır suyu damlatılır. Bu karışıma batırılan yumuşak bir fırça ile ayakkabının kumaş yüzeyi iyice fırçalanır. Ardından kurumaya bırakılır. Eğer kumaş bölgede leke söz konusu ise küçük bir pamuk yahut kulak çöpüne birkaç damla çamaşır suyu damlatılarak lekeye doğrudan uygulamak ve ardından bu bölgeyi nemli bezle silmek de işe yarayabilecek bir yöntemdir.

Etiketler:

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git