Bilgi Yeriniz

Sararmış Bardaklar Nasıl Temizlenir?

09.07.2018
2.224
Sararmış Bardaklar Nasıl Temizlenir?

Bardaklar genelde uzun süre kullanılmadığında ya da çok uzun zaman kullanıma bağlı olarak sararabilmektedir. Yine bardaklar içinde uzun süre çay beklediğinde de sararabilmektedir. Böyle durumlarda sararmış bardakları atmak yerine, birkaç pratik yöntem ile eski hallerine getirebilirsiniz.

Sararmış Bardaklar Nasıl Temizlenir?

1-)Karbonat

Karbonat artık evlerimizde bulunan neredeyse her alanda rahatlıkla kullanabildiğimiz doğal bir üründür. Sararmış bardaklar üzerinde de rahatlıkla kullanabilirsiniz. Karbonat kullanarak iki şekilde bardaklarınızı sarı lekelerden arındırabilirsiniz.

Birinci yöntem olarak bulaşık süngeri üzerine dökmüş olduğunuz karbonat ile bardaklarınızı ovabilirsiniz ve sonrasında yıkayabilirsiniz. Büyük oranda sarı lekelerden kurtulacağınız gibi, bu işlemi birkaç kez tekrar etmeniz gerekebilmektedir.

İkinci yöntemde ise kaynatmış olduğunuz suyun içine bardak miktarınız kadar göz kararı karbonat dökerek bu karışımın içinde bardaklarınızı 2 saat kadar bekletin. Sonrasında ise bardaklarınızı yıkayın. Sarı lekelerden tamamen kurtulmuş olacaksınız.

2-)Limon Tuzu

Limon tuzu da sararmış bardakları lekeden arındırma konusunda etkili yöntemlerden biridir. Burada ise bardak sayısına göre bir kabın içerisine bardaklarınızı içine koyduğunuzda çok aşmayacak kadar su doldurun ve 3 – 4 yemek kaşığı, yani suyun miktarına göre limon tuzu ekleyin. Bulaşık süngeri yardımıyla bu suyun içinde bardaklarınızı iyice bir silin ve ardından yarım saat – 45 dakika kadar bu suyun içerisinde bardaklarınızı bekletin. Son işlem olarak bardaklarınızı bol su ile durulabilirsiniz. İşlem sonunda sararmış olan bardaklarınız temizlenecektir.

3-)Sirke ve Kaya Tuzu

Yine bir kap içerisine bardaklarınızı koyun ve boyunu aşmayacak kadar sirke ekleyin. Sirke ile bardaklarınızı ovduktan sonra kaya tuzu ekleyip bir süre de öyle bekleyin ve sonrasında bardaklarınızı tekrar ovalayın. Bu işlemler sonrasında bardaklarınızdaki lekeler büyük oranda çıkacaktır.

4-)Çamaşır Suyu

Çamaşır suyu sağlık açısından her ne kadar önermesek de doğal yöntemler ile lekeyi çıkaramadıysanız, kullanabilirsiniz. Öncelikle yine bir kabın içerisine su doldurmanız gerekmektedir. Bu suyun içine de 3 damlayı aşmayacak kadar çamaşır suyu damlatın ve bardaklarınızı bu karışımın içinde yarım saat kadar bekletin.

Bekledikten sonra bardaklarınızı silebilirsiniz. Fakat sonrasında bol su ile durulamayı unutmayın. Ağız yoluyla kullanmış olduğunuz bir eşya olduğu için çamaşır suyu iyi durulanmadığında sağlığınızı etkileyebilmektedir.

Bardakların Sararmaması İçin Ne Yapmak Gerekmektedir?

  • Bardaklarınızın sararmasını istemiyorsanız kullanmıyor olsanız dahi 3 haftada ya da ayda 1 kez olmak üzere tüm bardaklarınızı karbonatlı ve sirkeli su da bekletin. Böylece doğal yoldan bardaklarınızın sararmasını engellemiş olursunuz.
  • İçinde çay olan bardakları öylece bekletmeyin. Hemen yıkayamıyorsanız bile içindeki çayı muhakkak boşaltın ve bir kez su ile çalkalayın. Böylece çaydan dolayı sararma ihtimali olan bardaklarınızı önceden engellemiş olursunuz.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.