Bilgi Yeriniz

Sandık Lekesi Nasıl Çıkar?

11.05.2018
3.052
Sandık Lekesi Nasıl Çıkar?

Uzun süre kapalı olarak sandık içinde kalan kumaşlarda ortaya çıkan sarı bir leke olan sandık lekesi, daha çok kat bölgelerinde ortaya çıkmaktadır. Bu lekeler el emeği göz nuru çeyizlerin hiç olmasına neden olduğu için sandık lekesinin temizlenme yöntemleri bilinmelidir.

Dantellerden Sandık Lekesi Nasıl Temizlenir?

Dantellerde oluşan sandık lekesinin temizliği esnasında çok dikkatli olunması gerekir. Bu narin malzemeler kopabilir, zarar görebilir ya da az bir zorlama ile dantellerin şekli bozulabilir.

Dantellerden sandık lekesi çıkarırken;

  • Ağartıcı içeren deterjanların kullanımı tavsiye edilmemektedir. Bu tür deterjanlar dantellerde deformasyona yol açabileceği gibi, renk dalgalanmalarına da yol açabilir. Bu nedenle doğal yöntemlerle temizlemeye dikkat edilmelidir.
  • İlk olarak içine bolca tuz atılmış ılık suda birkaç saat bekletmek, ardından durulayıp çamaşır makinesinde hassas programda yıkamak lekenin çıkmasını sağlayacaktır.
  • Yine bir iki saat boyunca tuzlu suda bekletilen lekeli dantel, beyaz sabunla ovalanır ancak çok fazla çitileme işlemi yapılmamalıdır. Bu durum dantelin zarar görmesine yol açabilir.
  • Ilık suyun içine bir miktar limon suyu ve biraz da karbonat eklendikten sonra dantel bu karışımın içinde 1-2 saat kadar bekletilir. Daha sonra durulanır ve kurumaya bırakılır.
  • Bir miktar süt kaynatılır ve içine biraz şeker eklenerek ılıması beklenir. Süt ılık bir hale geldikten sonra lekesi bulunan danteller sütün içine atılır. Bu şekilde 3 saat bekletilir ve daha sonra durulanır, nemli halde iken ütülenir. Süt doğal bir parlatıcı olup, lekelerin tamamen yok olmasını sağlayacaktır.

Kumaşlardaki Sandık Lekesi Çıkar mı?

İlk olarak bir miktar amonyak, bir kabın içine konur ve daha sonra sandık lekesi olan kumaş da kabın içine bırakılır. Bir süre beklendikten sonra soğuk su ile durulama işlemi gerçekleştirilir. Kumaş ince bir yapıya sahip ise amonyak kumaşa zarar verebilir bu yüzden çok az miktarda eklenmesi önerilmektedir.

Kıyafetler sandık lekesinin temizlenmesi için bir kaba konur, üzerine su eklenir ve tüm parçaların ıslanması sağlanır. Daha sonra içine bir paket karbonat eklenir. Karbonat iyice çözüldükten sonra çamaşırların lekeli bölümleri çok sert olmamak şartıyla ovalanır. Bir saat süre için bu şekilde karbonatlı suda kıyafetler bekletilir. Daha sonra soğuk suyla durulanır ve ardından çamaşır makinesine atılır.

Sandık Lekesinin Önlenmesi İçin Uygulanabilecek Yöntemler

  • Uzun yıllar boyunca aynı tazelik ve güzellikte dantel ve kumaşlara sahip olabilmek için mutlaka sandık lekesi oluşması durumu ortadan kaldırılmalıdır. Bunun için de en önemlisi, parçaların hava almayan vakumlu poşetlerde muhafaza edilmesidir.
  • Poşetleme olanağı olmayan parçalar için ise sandık en azından ayda bir defa açılıp tüm dantel ve kumaşlar havalandırılmalıdır.
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.