Salça Neden Ekşir?

Salça Neden Ekşir?
11 Temmuz 2018 tarihinde eklendi, 1.933 kez okundu.

Yaz aylarının bitimine doğru kışlık hazırlıkları başlar. Komposto, salça, buzlukta stok yapma bu hazırlıkların başında gelir. İçlerinden en zahmetli olanı vardır ki, yapanlar bunu çok iyi bilir. Hatta okurken çoktan tahmin etmişlerdir bile… Evet, salça yapımı oldukça zahmetli ama bir o kadar da lezzetlidir.

İster domates ister biber salçası olsun, salçanın yapım mantığı aslında hep aynıdır. Özellikle kalabalık ailelerde kasa kasa domateslerin seçilmesi ile başlayan bir süreç vardır ki, bunu sadece yaşayanlar bilir. Yapımı uzun saatler bu salçaları tüketirken de bir o kadar dikkatli olunması gereklidir. Ev salçalarını kavanozlara aktarırken kısa sürede kullanıma uygun kavanozlar tercih edilmelidir. Çok fazla bekletildiği takdirde üzerinde küfler oluşabilir.

Kimse de emek vererek yaptığı bu salçaların bir kaşığının bile ziyan olmasını istemez.

Marketlerden aldığınız hazır salçaların ise, içerisinde tuz olmadığı için çabuk ekşimeleri mümkündür. Ev yapımı olan salçaları da eğer açtıktan sonra buzdolabı yerine, oda sıcaklığında muhafaza etmeye kalkarsanız ekşiyerek bozulmasına sebep olabilirsiniz.

Salçanın Ekşimesine Neden Olan Etkenler Nelerdir?

  1. Hazır salçaların içerisinde tuz bulunmadığından açıldığında hava ile temas ettiği için çok çabuk ekşimesine sebep olur.
  2. Salçaların kaplarını açtıktan sonra mutlaka kapatmalısınız. Açık bir şekilde muhafaza ettiğiniz an bozulmalara sebep olabilir.
  3. Hazır salçaların içerisinde askorbik asit bulunmaz. Bu nedenle salçanın daha kolay ekşiyip bozulmasına sebep olabilir.

Salçanın Bozulmaması İçin Neler Yapılmalıdır?

  • Salçalarınızı açtıktan sonra üzerine bir parmak kadar zeytin yağı ya da sıvı yağ dökerek korunmasını sağlayabilirsiniz. İçerisine tercih ettiğiniz kadar tuz ilave edip üzerine yağ dökmek iki kat korunmayı arttıracaktır.
  • Ev salçaları için ise yegane önerimiz yapım sırasında küçük kavanozlara aktarılmasıdır. Büyük kavanozlara aktarılan ev salçaları, kapak açıldıktan sonra hemen tüketilemeyebilir. Bu da buzdolabında olsa bile küflenmesine sebep olur. Saklama kavanozlarınızı da tek kullanımlık şekilde tercih etmelisiniz. Eşit miktarda küçük ya da büyük kavanozlara aktarabilirsiniz. Tamamen kendi tercihinize bağlıdır. Ev salçanızı da yeteri kadar kullandıktan sonra mutlaka kapağını kapatmayı unutmayınız.
  • Çeşitli baharatlar ile salçalarınızı kahvaltılık sos haline de getirebilirsiniz. Tercihe bağlı ceviz, fındık, nane, sarımsak, kekik ve pul biber ekleyerek kahvaltılarda ekmeğinizin üzerine sürerek de tüketebilirsiniz. Baharatlar ve ek malzemeleri kendi ağız tadınıza göre değiştirebilirsiniz.
  • Eğer çok az ekşimiş bir salçanız var ise pizza yapımında da kullanabilirsiniz. Tamamen tadı bozulmuş, üzeri aşırı küflenmiş salçaları ise hiçbir şekilde tüketmeye kalkmayınız. Bozuk herhangi bir ürünü tüketmek sağlığınızı olumsuz etkileyebilir.

Etiketler:

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git