Bilgi Yeriniz

Salamura Peynir Neden Yumuşar?

22.05.2018
14.275
Salamura Peynir Neden Yumuşar?

Salamura işlemi, gıdaların daha uzun süre tüketilmesi konusunda yapılan bir saklama yöntemidir. Salamura işlemi daha çok peynir, turşu, dolmalık asma yaprağı ve zeytin gibi besinleri saklarken sıklıkla tercih edilen bir yöntemdir. Fakat bazen özellikle salamura edilmiş peynirlerde yumuşama meydana gelmektedir.

Salamura peynirler iyi bir biçimde muhafaza edilmez ise olabilecek bu durum, çok zaman geçmeden peynirin bozulmasına sebep olur. Bu nedenle salamura peynir tüketimi yapacak kişilerin muhafaza etme koşullarını bilmesi gereklidir. Bu konuda belirli yöntemlerin tercih edilmesi ve bu şekilde muhafaza edilmesine özellikle dikkat etmek gerekmektedir.

Salamura peynirlerin yumuşamasının bir diğer nedeni ise, bayatlama yüz tutmuş peynir ile yapılmasından kaynaklanmaktadır. Genelde peynirler ziyan olmasın diye bir şekilde kurtarılmaya çalışırken yapılan bu hata sonucunda, bayat peynir ile salamura edilmiş peynirler kısa süre içinde kendini bırakır, yumuşar ve bir süre sonra da bozulmaya başlar. Bu nedenle peynirlerinizi alırken, tanıdığınız bildiğiniz yerlerden almanız sağlığınız açısından faydalı olacaktır. Eğer evde kendiniz yapacaksanız taze peynir ile salamura yapmaya özen göstermeniz gerekmektedir.

Salamura edilmiş ve yumuşamış peynirleri aşağıdaki yöntemleri kullanarak yumuşamasının önüne geçebilirsiniz.

Salamura Peyniri Saklarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

  • Salamura olarak hazırlanan peynirler mutlaka salamura suyunda muhafaza edilmesi gerekmektedir. Tüketeceğiniz kadar peyniri kesmeniz ve kalanını saklamanız çok daha iyi bir seçim olacaktır. Peynirleri dilimleyerek saklayarak da çabuk bozulmalarına sebep olabilirsiniz.
  • Salamura peynirlerini salamura suyu ile birlikte serin bir yerde güneş ışığına maruz kalmayacak şekilde saklamak gerekir.
  • Salamura edilmiş peynirlerin kapakları çok sık açılmamalıdır. Çok sık hava almaları durumunda da bozulma süresi hızlanacaktır.
  • Yumuşamış peynirinizi buzdolabında muhafaza etmek isterseniz 2-4 derece arası sıcaklıkta saklanmanız gerekmektedir. Daha fazla sıcaklık peynir için uygun olmayacağı gibi bozulmasına da sebep olabilir.

Akılda kalması gereken önemli bir detay olarak ise, bazı kişiler peyniri derin dondurucu içinde muhafaza etmektedir. Bu uygulama da yanlıştır çünkü böyle bir durumda peynirin tadı bozulacaktır.

Yumuşamış Salamura Peynir Nasıl Sertleşir?

Yumuşamış peyniri tekrar sert bir kıvama getirmek güç bir işlemdir. Hatta istediğiniz sonucu alamayabilirsiniz. Salamura peynirler çok soğuk ya da çok sıcak da muhafaza edilmemesi gerektiğini söylemiştik.

Yukarıda da belirttiğimiz gibi tüketeceğiniz miktarda peyniri ayırıp buzdolabında saklarsanız peyniriniz bulunduğu ortamdan dolayı bir miktar sertleşecektir. Bunun dışında salamura peynirinizi yazdığımız koşullara göre saklamanız daha fazla yumuşamasına engel olacaktır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.