Sağ Kol ve Ayakta Uyuşma

Sağ Kol ve Ayakta Uyuşma
23 Mart 2018 tarihinde eklendi, 1.100 kez okundu.

Sağ kol ve ayakta uyuşma şikayetleri genellikle birbirinden bağımsız sebeplerden kaynaklansa da, kimi zaman aynı nedenlerin sonuçları olarak gözlenebilmektedirler. Vücudun herhangi bir bölgesinde meydana gelen uyuşmaların başlıca nedenlerinden biri; sinir hasarı veya sıkışmasıdır. Fakat uyuşma hissinin diğer bir tabirle karıncalanmanın bunun dışında da pek çok nedenleri olabilmektedir.

İçeriğin devamında ilk olarak sağ kol uyuşmasının ardından ayak uyuşmasının ve son olarak da iki şikayetin ortak nedenlerinden bahsedilecektir.

Sağ Kol Uyuşmasının Nedenleri Nelerdir?

1-)Sinir Hasarı

Vücudumuzda duyu iletiminden sorumlu olan sinirlerde travma, beslenme bozuklukları veya diyabet gibi sebeplerden ötürü hasar/sıkışma meydana gelebilmektedir. Sinirlerde oluşan hasarlara bağlı olarak kolda uyuşma hissi baş gösterebilir.

2-)Travma Etkenleri

Kollar gündelik hayatta aktif kullandığımız organlarımızdır. Kollara doğru alınabilecek sert darbe veya hasarları takiben kolda ağrının yanı sıra uyuşma hissi de baş gösterebilir. Eğer alınan darbe çok şiddetli değilse, uyuşmanın kısa sürede geçmesi beklenir. Şayet çok şiddetli bir darbe mevcutsa, daha ciddi sorunlar olabileceğinden mutlaka doktora gidilmelidir.

3-)Karpal Tünel Sendromu

El bileğinde bulunan sinirler, sürekli tekrarı yapılan hareketlerden ötürü zarar görebilir. Bu sinirlerde tekrar eden hareketlerden ötürü sinirlere basınç uygulanır ve uyuşma, karıncalanma hissi baş gösterebilir. Sağ kolda hissedilen ağrının altındaki neden, karpal tünel sendromu olabilir. Ancak tek başına tanı evresinde yeterli bir bulgu değildir. Eğer uyuşma ile birlikte ağrı, güç kaybı yaşanması gibi daha başka şikayetler de varsa mutlaka uzman hekime danışılmalıdır.

4-)Bel Fıtığı

Fıtık rahatsızlığı toplumumuzun yaklaşık yüzde 2-4’lük diliminde görülebilen bir rahatsızlıktır. Fıtık rahatsızlıklarından en yaygın olanı ise bel fıtığıdır. Omurlar arasındaki diskin yerinden çıkması olarak tabir edilen fıtığın özellikle de bel fıtığının sonucu olarak sinirlere baskı uygulanabilir. Sinirlere uygulanan baskıdan dolayı belde, boyunda ve kollarda ağrı, uyuşma şikayetleri baş gösterebilir. Sağ kolda hissedilen uyuşmanın altındaki neden bel fıtığı rahatsızlığı olabilir. Uyuşma hissine bel bölgesinde şiddetli ağrılar eşlik ediyorsa, muhakkak uzman hekime başvurulmalıdır.

5-)Yanlış Yatış Pozisyonu

Farkında olmadan kolumuzun üzerine baskı uygulayabiliriz. Kola uygulanan baskıyı takiben ilgili bölgede karıncalanma, uyuşma hissi baş gösterebilir. Özellikle uyku esnasında kolun üzerine doğru yatılmasını takiben sağ kol uyuşması şikayetine sık rastlanır. Genellikle kısa sürelidir ve kendiliğinden geçer.

Ayak Uyuşması Nedenleri Nelerdir?

Ayaklarda hissedilen uyuşma, hissizlik de halk arasında sık rastlanan problemlerden biridir. Genellikle sinir hasarı yani tıbbi karşılığıyla; “periferal nöropati” sorunuyla ilişkilendirilir. Fakat bunun dışında pek çok sebebi olabilir.

Aşağıda ayak uyuşmasının başlıca nedenlerinden detaylıca bahsedilmektedir.

 • Sinir hasarı: Sinirlerin zarar görmesinden dolayı ayakta uyuşma, karıncalanma hissedilebilir. Sinir hasarının başlıca nedenleri: sinir hasarı, diyabet, zona hastalığı ve yanık durumlarıdır.
 • Tarsal tünel sendromu: Kol uyuşmasının sebepleri arasında gösterilen karpal tünel sendromunun, bacaklarda gözlenen halidir. Uyuşmanın nedeni tarsal tünel sendromu adı verilen bacaklardaki sinir sıkışması olabilir.
 • Fıtık: Omurlardan çıkan diskin etrafındaki sinirlere baskı uygulamasından ötürü bacağa doğru uzanan sinirler etkilenebilir ve uyuşma sorunu baş gösterebilir.
 • Vitamin Eksikliği: B12 ve tiyamin eksikliğine bağlı olarak ayakta uyuşma meydana gelebilir.
 • MS(Multiple Skleroz): MS hastalığının başlıca belirtilerinden biri; vücutta meydana gelen uyuşmalardır. Bunlardan biri olarak ayakta uyuşma görülebilir.
 • Migren: Tam olarak sebebi bilinemeyen migren rahatsızlığı halk arasında çok yaygın görülen bir durumdur. Migrenden ötürü beynin sinyal iletiminde aksaklık, sorunlar meydana gelebilir ve vücudun çeşitli bölgelerinde karıncalanma/uyuşma şikayetleri yaşanabilir.
 • Hipotiroidi: Tiroid bezinin normalde çalışması gerekenden az çalışması durumu hipotiroidi olarak tanımlanır. Ve tiroid bezi bozukluğuna bağlı olarak ayakta uyuşma problemi baş gösterebilir.

Sağ Kol ve Ayak Uyuşmasının Nedenleri Nelerdir?

Sağ kol ve ayak uyuşmasının ortak nedenlerini incelemek gerekirse, şunlardır diyebiliriz:

 • Sinir hasarı,
 • Sinir sıkışması,
 • Travma etkenleri/yaralanmalar,
 • Fıtık oluşumları,
 • MS(Multiple Skleroz),
 • Migren,
 • Tiroid bezi rahatsızlıkları.

Sağ Kol ve Ayak Uyuşmasının Tedavisi

Kol ve ayaktaki uyuşmanın/karıncalanmanın tedavisi tamamen bu şikayetlerin altında yatan sebebe bağlı olarak değişiklik gösterir. Bu yüzden en doğru tanı ve tedavi yöntemi için uzman hekime danışılmalı, konuyla ilgili detaylı bilgi alınmalıdır.

Etiketler:

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git