Bilgi Yeriniz

Sağ Göğüs ve Sağ Kol Ağrısı

31.07.2018
2.785
Sağ Göğüs ve Sağ Kol Ağrısı

Göğüs ve kol ağrısını aynı anda yaşan kişiler, kolaylıkla panik ve endişeye kapılabilirler. Çünkü aynı anda yaşanan göğüs ve kol ağrıları, genellikle kalp rahatsızlıklarının habercisi olarak bilinirler. Ancak her zaman öyle değillerdir. Yaşanan ağrıların altında başka sebepler yatıyor olabilir.

Sol kolda ve sol göğüste yaşanan ağrılar, herhangi bir kalp rahatsızlığının belirtisi olabilirler. Ancak sağ kolda yaşanan göğüs ve kalp ağrıları başka ciddi rahatsızlıkların habercisi olabilirler. Göğsün sağ tarafındaki ağrılar, ihmal edilmeyecek türden olabilirler.

Sağ Göğüs ve Sağ Kol Ağrılarının Nedenleri Nelerdir?

1-)Kas ve Yumuşak Dokulardaki Hasarlar

Kas çekilmeleri ya da kas zedelenmeleri gibi durumlarda lifler yırtılabilir ve kopabilir. Yırtılma sonucunda, az veya orda derece şiddetli bir ağrı görülür. Kas kopması sonucunda ise oldukça şiddetli bir ağrı görülebilir. Kasın kopması, kemikten tamamen ayrılması anlamına gelir. Bu tür rahatsızlıklara duruş bozuklukları dahi sebep olabilmektedirler. Oturma pozisyonunda bağlı olarak, sağ koldan sağ göğüse kadar yayılan ağrılar görülebilir.

2-)Sinir Ağrıları

Sağ kol veya sağ göğüsteki herhangi bir sinirin hasar görmesi durumunda, ağrı görülebilir. Sinirler, tüm vücutta gezdikleri için herhangi biri zarar gördüğünde, ağrı kolaylıkla yayılabilir. Sinir hasarlanması, kolda uyuşma, batma ve karıncalanma yaratabilir.

3-)Tendon İltihaplanması

Tendonlar, kasları kemiklere bağlayan yapılardır. Tendonlarda oluşan iltihaplar, sağ kol ve sağ göğüs tarafında ağrı ve şişkinliğe sebep olabilir.

4-)Karpal Tünel Sendromu

Karpal tünel sendromu, el bileğindeki sinirlerin sıkışması için tıpta kullanılan terimdir. Bilekteki sinirlerin sıkışması, kol ve göğüs ağrılarına yol açabilir.

5-)Travma Etkenleri

Sağ kol veya sağ göğse direkt olarak bir darbe alınması, o bölgelerin hasar görmesi, göğüs ve kol ağrılarına sebep olabilir. Alınan darbe ne kadar büyükse, ağrının şiddeti de o kadar büyük olabilir. Çok şiddetli bir fiziksel temasa maruz kalındıysa, derhal doktora başvurulması gerekir.

Sağ Kol ve Sağ Göğüs Ağrılarının Tedavisi

  • Buz Tedavisi: Kas zedelenmesi, doku zedelenmesi gibi durumlarda buz, etkili bir yöntem olacaktır. Buzu direkt olarak cilde tutarak değil de, bir beze ya da havluya sararak ağrı olan bölgeye koymak daha doğru olacaktır.
  • Kolu Yukarıda Tutmak: Bu yöntem daha çok kol ağrısını rahatlatmak içindir. Göğüs ağrısına pek bir etkisi olmaz. Kolu yukarda tutmak, kan dolaşımını düzenleyecektir ve şişliğin azalmasına yardımcı olacaktır; tıpkı ayak şişmesinde ayakları yüksekte tutmak gerektiği gibi.
  • Ameliyat: Kas liflerinin kopması gibi ciddi bir durum varsa, iyileşme süreci çok daha uzun olacaktır. Çünkü ameliyat gerekebilir. Daha detaylı ve doğru bilgi almak için mutlaka uzman hekime başvurulmalıdır.
  • Fizik Tedavi ve Masaj: Sinir sıkışması gibi durumlarda, fizik tedavi gerekli görülebilir.

Bu yöntemler bazen sadece ağrıyı hafifletmede etkili olurlar. Sağ göğüs ve sağ kol ağrısı şikayetleri birbirinden farklı rahatsızlıkların belirtileri olabilecekleri gibi aynı rahatsızlığın habercisi de olabilirler. Bu tarz ağrılar, ciddi sağlık sorunlarının belirtileri olabilecekleri için ihmal edilmeden bir uzman bir doktora danışılması gerekmektedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.