Bilgi Yeriniz

Sabırlı Olmak İçin Ne Yapmalı?

09.07.2018
2.325
Sabırlı Olmak İçin Ne Yapmalı?

İnsan davranışları arasında sabır, önemli bir davranış şeklidir. Sabırlı olmamız gerektiğini biliriz fakat bu davranış şeklini sürekli olarak taşımak bazen zorlayıcı olabilmektedir.

Günümüzde teknolojinin ilerlemesi ile artık her düşündüğümüz, istediğimiz bir şeye hemen ulaşabiliyor olmak sabırlı kalabilmemizi maalesef zorlamaktadır. Bu yüzden ki sabırlı olmak için aslında ilk önce insanın kendisini dinlemesini gerekiyor. Kendinizi dinleyin, dinlendirin ve bekleyin.

Sabırlı Olmak İçin Ne Yapmalı?

1-)Kendinizi Dinlemeyi Öğrenin

Sabırsız olduğunuzu hissettiğiniz anlarda derin nefesler alın ve bu durumun geride kalacağını hatırlayın. Her şey hemen olmak zorunda değil ya da istediğiniz gibi olmak zorunda da değil. Birilerinin de size karşı sabırsız olabileceğini aklınızdan çıkarmayın, bu yüzden kendinize beklemeyi öğretin. Sabırsız kaldığınız zamanlarda kendinizi dinleyin.

2-)Teknolojiden Bir Süre Uzak Durun

Biraz öncede bahsetmiş olduğumuz gibi, insanı sabırsız hale getiren en büyük etkenlerden biri de teknoloji. Doğru kullanıldığında inanılmaz derecede faydalı, sürekli ve yanlış kullanımda ise oldukça zararlı olabilmektedir. Bu yüzden kendinize zaman ayırın. İşten, okuldan evinize geldiğiniz zaman telefonunuzu bir yerde bırakın ve kendinize yararlı olabilecek aktiviteler yapın.

3-)Kitap Okuyun

Kitap okuyun. Hiç kitap okumayan, kitap okurken sıkılan bir insansanız dahi ilginizi çeken bir konu ile ilgili bir kitap okuyun. Kitap aslında kişinin hayal dünyasını geliştirdiği gibi sabrı da öğretir.

4-)Sinirlenseniz Dahi Kontrolü Elden Bırakmayın

Önemli maddelerden biri de bu. Zaman geçtikçe yaşadığımız, tanık olduğumuz, bir şekilde duyduğumuz olaylar ile sinirler her an en üst seviyeye çıkmaya hazır gibi bekliyor. Sizi çok iyi anlıyoruz. Fakat ne kadar sinirlenirseniz sinirlenin, her zaman sakin kalmayı korumaya çalışın. Kendinizi bu konuda eğitin. Susun. Tüm dinlerde bile sabırlı olmanın ne kadar erdemli bir davranış olduğu yazmaktadır.

Biz insanoğlu, artık sipariş ettiğimiz yemeğin zamanından 10 dakika sonra gelmesine bile sinirlenip birilerinin kalbini kırabiliyoruz. Sabırsızlık evet maalesef sonucunda kırıcı da olabiliyoruz. Halbuki ne gerek var değil mi? Bu yüzden alt maddeye de uyun.

5-)Empati Kurun

Başkalarının yerine kendinizi muhakkak koyun. Biraz önceki örnekten devam etmek gerekirse, çok acıktınız ve dışarıdan sipariş ettiğiniz yemek yarım saat geç geldi. Öfkelendiniz ve yemeği getiren kişiye o öfke haliyle ağzınızdan kırıcı bir kelime çıktığını varsayalım, o kelimeyle o kişinin o günkü tüm enerjisini, çalışma hevesini aldınız. O kişi tekrar işine dönecek, işine dönerken yolda yaşayacağı şeyler olacak. Siz bir kelimenizle, yemeğiniz geç geldiği için sabırsız davrandığınız için sarf etmiş olduğunuz tek bir kelimeyle aslında şiddet zincirinin farkında olmadan bir parçası haline geliyorsunuz.

6-)Meditasyon Yapın

Meditasyon yapın ya da bu konu ile alakalı bir şeyler öğrenin. İnanın o kadar çok işinize yarayacak ki. Bir anlık sabırsızlığınız sizin pişman olmanıza neden olabilir. Her zaman bunu düşünün. Ertesi gün hatırlamayacağınız bir konu için fevri davranmaktan korur sizi sabretmek.

NOT: Bu yazıyı okumanız bile şu an ne kadar sabırlı olduğunuzu gösterir. Daha fazlası neden olmasın ki?

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.