Bilgi Yeriniz

Rezene Çayı Uyku Yapar mı?

27.06.2018
2.436
Rezene Çayı Uyku Yapar mı?

Rezene çayı şiddetli ağrılarda, özellikle kadınların regl dönemlerinde sıkça içtiği bir bitki çayıdır. Rezene çayının uyku yapması da aslında biraz da buna bağlıdır. Ağrıları azaltması ile bilinen rezene çayı böyle bir durumda alındığında, ağrıyı hafifleterek, ağrı sebebi ile kasılan vücudun rahatlamasını sağlamaktadır. Böyle bir rahatlamadan sonra ise vücut dinlenmek istediği için kişiye uyku hali çökebilmektedir.

Rezene, kalsiyum, magnezyum ve mineraller açısından oldukça zengin bir bitki olduğundan halk arasında şifalı bitki olarak da geçmektedir. Günlük tüketimler için aslında tercih edilmesi gereken bir üründür fakat kokusundaki anason ağırlığından dolayı kişileri rahatsız edebilmektedir.

Rezene Çayı Uyku Yapar mı?

Rezene çayının insan sağlığına olan faydası oldukça fazladır. Bu faydalardan biri de uykudur. Biraz önce de bahsettiğimiz gibi rahatlatıcı özelliği bulunduğundan rezene çayı uyku getirebilmektedir. Fakat bu durumu uyku hapı almış hissi ile karıştırmamak gerekmektedir. İçtiğiniz gibi uyutur diye bir durum söz konusu değildir. Kişi, özellikle psikolojik olarak kendini iyi hissettiği zaman vücudu hafiflediğinden genelde uyuma hissi zaten gelmektedir. Rezene de aynı bu duruma vesile olmaktadır.

Rezene Çayının Faydaları Nelerdir?

Rezene çayının faydaları çok fazladır. Bu faydalardan kısaca bahsetmek gerekirse;

  • Gaz sancılarına oldukça iyi gelmektedir. Tamamen bitki olduğundan çocuklar içinde rahatlıkla tüketilebilmektedir.
  • Özellikle kafein yüzünden uyku problemi çekiyorsanız fakat kahveden de vazgeçmek istemiyorsanız, yatmadan önce 1 bardak rezene çayı içmeniz uykunuzu düzenlemenize yardımcı olacaktır.
  • Aşırı stres, heyecanlanma ya da buna bağlı olarak meydana gelen kalp çarpıntılarında rezene çayı içebilirsiniz. Rezene çayı rahatlamanıza sebep olacaktır. Hatta böyle durumlar için önerilen papatya çayından daha çok sakinleştirici etkisi vardır rezene çayının.
  • Hamilelikte ve lohusa döneminde de sıkça tercih edebilirsiniz. Anne sütünün çoğalmasına yardımcı olmaktadır.
  • Vücutta oluşan toksinler atılmasında büyük rol oynamaktadır.
  • Sindirim sistemini düzenlemektedir. Özellikle sürekli bir kabızlık problemi çekiyorsanız, rezene çayı bu sorununuza iyi gelecektir.
  • Vücutta meydana gelen bir çok ağrı için ağrı kesici özelliği bulunmaktadır.
  • Tansiyon hastası iseniz günde bir çay bardağı rezene çayı içmeniz, tansiyonunuzu düzenlemektedir.
  • Gribal hastalıklarda oluşan ya da kronik olan öksürükleri azaltmakta hatta geçirebilmektedir.
  • Tıbbi tedavilerde de rahatlıkla rezene kullanabilirsiniz.

Rezene Çayı Tüketirken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Rezene çayı tüketiminde, diğer tüketilen her şeyde olduğu gibi aşırı tüketime dikkat etmek gerekmektedir. Öğünlerde 1 çay bardağı kadar içmek uygun bir dozdur fakat diğer çaylar gibi çok sık tüketim sakıncalı olabilmektedir.

Dikkat edilmesi gereken bir diğer unsur ise rezene çayını hazır paket, tek kullanımlık olarak marketlerden temin etmeniz muhtemelen belli işlemlerden geçtiği için kendisi kadar etkili olmayacaktır. Rezene çayını mümkün olduğunca aktardan temin etmeye özen gösterin.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.