Bilgi Yeriniz

Renkli Çamaşırlar Kaç Derecede Yıkanır?

24.06.2018
2.358
Renkli Çamaşırlar Kaç Derecede Yıkanır?

Her ne kadar kolay bir iş gibi görünse de, çamaşır yıkamak bilgi ve dikkat ister. Özellikle yalnız yaşayan kişiler ve erkekler bu durumdan bir hayli muzdariptir. Günümüzde kullanılan makinelerde sıcaklık derecesi ve kullanım özelliklerine göre yapılan sınıflandırma çamaşırların seçilme ve yıkanma işlemlerini bir hayli kolaylaştırmış olsa da, özellikle renkli çamaşırların kaç derecelik ısı ile yıkanması gerektiği konusunda bilgi edinilmesi gerekli olabilmektedir. Aksi halde renklerin birbirine geçmesi ya da leke oluşması kaçınılmaz bir hale gelecektir.

Renkli çamaşırların yıkanmasından önce ve yıkama işlemi sırasında dikkat edilmesi gereken bazı hususlar mevcuttur. Bunlara dikkat edilmesi halinde, olası olumsuzlukların da önüne geçilebilecektir.

Renkli Çamaşırlar Nasıl Yıkanır?

1-)Çamaşırların Ayrılması

Farklı renklerde ve renk tonlarında kirli sepetinde yıkanmayı bekleyen çamaşırların ayrıştırılması büyük önem taşımaktadır. Bunun nedeni, bazı çamaşır gruplarının bir arada yıkanmasının renklerin korunmasını zorlaştırmasıdır. Renkli çamaşırlar, renkliler ve koyu renkliler olarak iki ana gruba ayrılmalıdır.

Çok az miktarda açık renk renkli çamaşır bulunması halinde, bunlar havlu gibi kumaşlarla da rahatlıkla yıkanabilir. Çok koyu ve kot gibi renk verebilecek türden çamaşırlar ise ayrı bir grupta toplanmalıdır.

Nevresim türü çamaşırlar ayrı olarak mümkünse tek bir takım olarak (çarşaf, nevresim, yastık yüzleri) yıkanmalıdır. Bu tür çamaşırlara ek olarak renkli havlular beyazlarla birlikte yahut ayrı olarak da yıkanabilir.

2-)Yıkama Sıcaklığının Ayarlanması

  • Renkli çamaşırların yıkanması ile ilgili olarak en fazla merak edilen ve uygulamada en fazla sorun yaşanan nokta, renkli çamaşırların yıkanma sıcaklığının nasıl olması gerektiği üzerinedir.
  • Renkli çamaşırların genellikle etiketinde kaç derecede yıkanması gerektiğine ilişkin detaylı bilgi yer almaktadır. Ütülenmemesi gereken, yüksek ısıda yıkanmaması gereken çamaşırlar için ilk olarak ayrı bir grup oluşturulmalıdır. Ancak her kıyafette farklı bir sıcaklık derecesi belirtilmiş de olabilir. Bu durumda her bir çamaşırın ayrı ayrı sırayla yıkanması mümkün olamayacağına göre dikkat edilmesi gereken nokta, çamaşırların zarar görmeyeceği ortak bir sıcaklık derecesinin ayarlanmasıdır.
  • Renk verme olasılığı bulunan çamaşırların kot pantolonlar ile birlikte yıkanması uygundur, bu tür renkli çamaşırlar için uygun sıcaklık derecesi 30 derecedir. Bu derecede renkliler renk vermez ve renklerin de birbirine karışması önlenmiş olur.
  • Pamuklu kumaşlar için zarar vermeyecek ortak yıkanma sıcaklık derecesi 40 derecedir. 40 dereceden daha yüksek sıcaklıklarda renkli çamaşırlarda çekme, sünme gibi sorunların yanı sıra renklerde solgunluk ve renklerin karışması gibi olasılıklar çok fazla artmaktadır.
  • Geri kalan az kirli renkli çamaşırlar için yine 30 derecelik sıcaklık yeterli olacaktır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.