Rendelenmiş Havuç Nasıl Saklanır?

Rendelenmiş Havuç Nasıl Saklanır?
8 Mayıs 2018 tarihinde eklendi, 4.315 kez okundu.

Havuç, vitamin ve mineraller bakımından zengin bir besindir. Kabuğunun soyulmadan tüketilmesi, bu mineral ve vitaminlerin vücuda daha fazla girmesini sağlamaktadır. Ancak havucun dış kabukları genellikle soyulur ve rendelenerek tüketilir. Bu da saklama koşularına dikkat etmeyi gerektiren bir durumdur.

Kabuğu olmadan hava ile temas etmesi halinde çok çabuk kuruyan havuç, bir sonraki kullanımda istenen performansı veremez. Bu nedenle saklama koşullarının bilinmesi, kullanım esnasında ciddi bir kolaylık sağlayacaktır.

Rendelenmiş Havuç Nasıl Saklanır?

Rendelenmiş haldeki havuç üç farklı şekilde saklanabilmektedir.

1-)Limon Suyu ile Saklama

Havucun saklanması için limon suyu etkili bir yöntemdir. Bunun için ilk olarak havuçlar güzelce yıkanır, ince bir tabaka halinde kabukları soyulduktan sonra rendelenir. Rendelenen havuçların suyu sıkılır. Kullanılacak porsiyonlara göre bölümlere ayrılan havuç rendeleri, cam saklama kaplarına konulur.

Saklama kaplarının hava almayan türde olması, rendelenmiş havuçların daha uzun süre muhafaza edilmesini sağlayacaktır. Ardından saklama kaplarının içine limon suyu eklenir ve buzdolabına konur.

2-)Sıvı Yağ Kullanımı

Rendelenmiş havuçların normalden daha uzun bir süre sağlıklı bir şekilde saklanabilmesi için sıvı yağdan da yararlanmak mümkündür. Bunun için havuçlar yıkanır, soyulup rendelenir. Havuçların tamamını alacak büyüklükte bir tava alınır ve içine bir miktar sıvı yağ eklenir. Yağ kızdıktan sonra içine havuçlar atılır ve bir süre kavrulur.

Kavurma işlemi çok uzun sürmemeli, bu esnada havuçlar sürekli olarak karıştırılmalıdır. Kavurma işleminden sonra ise biraz soğuması beklenir ve daha sonra cam saklama kaplarına konur, ağızları kapatılıp buzdolabına atılır.

3-)Dondurucuda Muhafaza Etme

Rendelenmiş durumdaki havuçlar, derin dondurucuda da saklanabilmektedir. Uygun şekilde saklanan havuçlar, bir yıl boyunca tüketime hazır hale gelir.

  • İlk olarak bir tencereye 2/3 oranında su eklenir ve su kaynatılır. Bir başka kabın içinde ise buzlu su hazırlanır.
  • Su kaynadıktan sonra havuçlar suyun içine atılır ve iki dakika suyun içinde bekletilir.
  • Daha sonra bir süzgeç yardımıyla rendelenmiş havuçlar kaynar sudan alınarak buzlu suyun içine bırakılır. Birkaç dakika burada tutulduktan sonra çıkarılan havuçlar, bir kez daha sıcak suya atılır. Bu, bir şoklama yöntemi olup, havuçların dayanma süresini artıracaktır.
  • Sıcak sudan çıkarılan havuçlar kâğıt havlu üzerine çıkarılır ve suyunun süzülmesi beklenir. Burada yarım saat bekletilen havuçlar, buzdolabı poşetine konur, poşetlerin havası alınarak ağızları sıkı bir biçimde başlanır. Daha sonra derin dondurucuya atılır.

Dondurulan havuçların kullanımı esnasında, buzunun çözülmesi için poşetiyle birkaç dakika suda bekletilmesi yeterli olacaktır. Dondurma yöntemi kullanılan rendelenmiş havuçlar yemeklerde ve salatalarda iç rahatlığı ile kullanılabilir.

Etiketler:

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git