Bilgi Yeriniz

Rakı Kokusu Kaç Saatte Geçer?

20.07.2018
6.069
Rakı Kokusu Kaç Saatte Geçer?

Rakı içtikten sonra kalan kokuyu geçirmek için farklı yöntemler mevcuttur. Fakat öncellikle kokunun nereden geldiğine dikkat etmek gerekmektedir. Kıyafet mi döküldü? Yoksa ağız kokusu olarak mı kaldı?

Özellikle aşırı miktarda rakı tüketimi sonrası aslında kokmasa bile psikolojik olarak kişi o kokuyu duyabilir ve bu kokudan da etkilenebilmektedir.

Rakı Kokusu Kaç Saatte Geçer?

Rakı içerken kıyafetinize döktüyseniz, ertesi gün kıyafetinizin yeni dökülmüş gibi rakı kokması çok normaldir. Bu kokuyu kıyafetinizi havadar bir alana 3 saat asarak geçirebileceğiniz gibi yıkayabilirsiniz de. Eğer bahsedilen koku kişinin vücuduna sinmiş ya da ağız kokusu ise burada ise dişlerin fırçalanması ve maydanoz, nane, karanfil gibi gıdaların tüketilmesi gerekmektedir. Özellikle maydanoz ve karanfil kokusu rakı kokusunu bastırabilmektedir. Aynı şekilde vücudundaki rakı kokusunu da duş alarak geçirebilirsiniz.

Rakı İçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

  • Rakı tüketirken her zaman yanında bir şeyler yemeniz gerekmektedir. Bu şekilde rakının sizi daha az etkilemesini sağlayacağınız gibi, koku oluşmasının da önüne geçmiş olursunuz.
  • Rakıyı içerken yanında su içmeye özen göstermelisiniz. Su, rakının etkilerinin yumuşamasını sağlayacaktır.
  • Rakı içtikten sonra eğer istifra ederseniz, bu da rakı sonrası kokunun kalıcılığını sağlayacaktır. İstifra etmemek adına midenizi dinlendirmelisiniz. Rakıyı ağır bir şekilde tüketmeniz gerektiği gibi, her 2 kadeh arasında midenizin mola vermesi için çay tüketmelisiniz.

Rakı İçildikten Sonra Nasıl Beslenilmelidir?

Rakı içtikten sonraki gün, içmiş olduğunuz miktara göre değişkenlik gösterse de, bazı etkileri bir süre daha devam edebilmektedir. Bu etkilere kısaca değinmek gerekirse, mide bulantısı, iştahsızlık, halsizlik, baş dönmesi ve sık sık rakı kokusu almak diyebiliriz. Bu yüzden rakı tüketiminden sonra beslenmemiz oldukça önemlidir.

  • Uyandıktan sonra ılıktan biraz daha soğuk bir duş almanızı öneririz. Böylece kan dolaşımınız hızlanacaktır ve vücudunuz enerji kazanacaktır.
  • Bol bol su içmelisiniz. Tüketmiş olduğunuz alkolden dolayı vücudunuzda kaybetmiş olduğunuz sıvıyı tekrar geri kazanmanızı sağlamaktadır.
  • Rakı sonrası etkileri azaltmak için muhakkak kahvaltı etmelisiniz fakat kahvaltınız yağlı besinlerden çok mideyi rahatlatacak besinler tüketmeniz önemlidir. Peynir, kuru ekmek dediğimiz etimek, zeytin ve su ihtiyacınızı gidermek anlamında domates ve salatalık ile yapacağınız kahvaltı sizi kendinize getirecektir.
  • Vücudunuzun kendine gelmesini, gücünü kazanmasını sağlamak için ise kahvaltıdan sonra meyve tüketin.
  • Eğer hala mide bulantınız devam ediyorsa, midenizi rahatlatmak için taze nane, limon ve su karışımını yapıp içebilirsiniz. Midenizi büyük oranda rahatlatacaktır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.