Bilgi Yeriniz

Poğaça Hamuru Buzdolabında Saklanır mı?

20.11.2018
2.235
Poğaça Hamuru Buzdolabında Saklanır mı?

Poğaça hamuru buzdolabında saklanabilir fakat uzun süre muhafaza etmeye uygun değildir. Bu yüzden mümkün olduğunca hamuru 1 gece öncesinde muhafaza etmenizi öneririz.

Poğaça Hamuru Buzdolabında Saklanır Mı?

Yukarıda da söylediğimiz gibi bir gece öncesinde hazırladığınız poğaça hamurunun kabarmasını sağladıktan sonra buzdolabında muhafaza edebilirsiniz. Fakat hamur, yapısından dolayı uzun süre buzdolabında saklanmaya müsait değildir. Sönebilir ve yaptığınız poğaçaların da yeterli miktarda kabarmasını engelleyebilir.

Poğaça hamuru oldukça özenle hazırlanan bir hamurdur. Poğaçaların daha tadına bakmadan önce görüntüsü kişileri etkilediği için, kabarıp kabarmadığı oldukça önemlidir. Bu yüzden kullanılan malzemelerin mümkün olduğunca taze olması ve yapılan hamurunda uzun süre bekletilmemesi gerekir.

Poğaça Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Yumuşacık, lezzetli poğaça yapmanın aslında hiçbir zorluğu yoktur. Sadece dikkat edilmesi gereken ufak tefek ayrıntılar vardır ve bu ayrıntılara dikkat ederek sizde oldukça lezzetli puf gibi poğaçalar elde edebilirsiniz.

  • Yapacağınız poğaça için kullanacağınız malzemelerin her zaman oda sıcaklığında beklemiş olması gerekmektedir. Buzdolabından çıkarır çıkarmaz o malzemeler ile poğaça yapmaya kalkarsanız, hamura şekil vermekte dahi zorlanabilirsiniz. Lezzetli poğaçalar hazırlamak için ilk kural, malzemelerin taze ve oda sıcaklığında bekletilmiş olmasıdır.
  • Bazı maya çeşitlerinde toz şeker kullanmak mayanın aktive olmasını sağlamaktadır. Özellikle kuru mayalı bir tariften bahsediyorsak, poğaça hamurunu hazırlarken bir miktar toz şeker kullanmanızı öneririz.
  • Güzel bir poğaça hamuru elde etmek istiyorsanız kullandığınız malzemelerinin ölçülerine dikkat etmeniz gerekmektedir. Ölçüleri fazla kaçırmanız hamurunuzun cıvık olmasını sağlayabileceği gibi aşırı sertleştirebilir de. Bu yüzden mümkün olduğunca ölçü dışına çıkmamanızı öneririz. Hamurunuzun kıvamı, halk arasında da sıkla duyduğumuz gibi kulak memesi kıvamında olmalı ve kesinlikle ele yapışmamalıdır.
  • Lezzetli bir poğaça için hamurun kabarması önemlidir. Hamurunuzu mayalama esnasında geniş bir kap içerisine alarak kesinlikle ağzını kapatmalısınız. Bu işlemi pamuklu temiz bir bez ile yapabileceğiniz gibi, varsa hamuru bulduğunuz kabın kapağı ile de kapatabilirsiniz. Hamurun geniş bir kap içerisinde olması da şöyle önemlidir, hamur kabaracağından sizin kap içine koyduğunuz gibi kalmayacaktır. Geniş bir kap, hamurun daha rahat kabarmasını sağlayacaktır.

Poğaça Nasıl Saklanmalıdır?

Her hamur işinde olduğu gibi poğaçalarında saklanması oldukça önemli bir konudur. Doğru bir şekilde muhafaza edilmeyen poğaçalar çok kısa bir zaman içerisinde bayatlamaya başlayacaktır. Öncelikle poğaçalarınızın her zaman hava ile teması kesmeniz gerektiğini hatırlatalım. Saklama kapları, streç film gibi malzemeler kullanarak ise bu işlemi çok rahat gerçekleştirebilirsiniz.

Yine poğaçanın direkt olarak mutfağın içinde dışarıda saklanabildiği için, saklandığı ortamın rutubetsiz ve nemli olmasından da kaçınmak gerekmektedir. Yani poğaçaların bulunduğu bölge mümkün olduğunca kuru ve kokusuz olmalıdır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.