Bilgi Yeriniz

Plastik Yağdanlık Nasıl Temizlenir?

03.07.2018
2.716
Plastik Yağdanlık Nasıl Temizlenir?

Mutfakta hoş bir görüntüye ve kullanımının kolaylığına da bağlı olarak plastik yağdanlıkların temizliği, dikkat edilmediğinde kişiyi zorlayıcı bir hale dönüşebilmektedir. Bu yüzden yağdanlıktaki yağ bittiğinde, yenisi doldurmadan önce muhakkak yağdanlığı temizlemek gerekmektedir.

Yağdanlıkların görüntüsünün ince ve uzun olmasından dolayı, elimizi tam manasıyla içine sokamadığımızdan temizleme kısmı da oldukça zorlamaktadır. Ama aslında kullanılacak yöntemleri tam olarak bilmediğimizden böyle olamaz mı? Birkaç yöntem ile yağ temizlemek oldukça kolay bir işlem haline dönüştüreceğiz.

Plastik Yağdanlık Nasıl Temizlenmelidir?

1-)Sirke Kullanmak

Sirke mutfakta oldukça etkili bir üründür. Neredeyse ev hanımlarının vazgeçemediği bu ürün, plastik yağdanlık temizliğinde de bizlere oldukça yardımcı olmaktadır.

Burada tek yapılması gereken, yağdanlığın içine yarısına kadar sirke dökeceksiniz. Sonrasında ise yağdanlığı normal konumuna getirip bir süre sirkenin yağdanlığın dibini etkilemesini beklemeniz gerekmektedir. Bir 15 dakika kadar bu şekilde beklettikten sonra da ters çevirip bu sefer baş kısmının etkilenmesini beklemelisiniz. En sonunda ise yine komple çalkalayarak yağın tamamen temizlenmesini sağlayabilirsiniz.

Sirke işleminden sonra dilerseniz sabunlu su ile de tekrar temizleyip ya da makineye atabilirsiniz.

2-)Pirinç Kullanmak

Bu yöntemde dilerseniz yine sirke de kullanabilirsiniz. Yağdanlığın içinde hazırladığınız sirke, pirinç ve sıcak su karışımını iyice bir çalkaladıktan sonrada bol su ile duruladığınızda yağ temizlenmiş olacaktır. Dilerseniz de sadece pirinç ve sıcak su ile bu işlemi yaparak, yağdanlığı temizleyebilir ve bulaşık makinesinde yıkayabilirsiniz.

3-)Kaya Tuzu Kullanmak

Yine bu yöntemde de sıcak su ile kaya tuzunu yağdanlığın içinde karıştırıp bir süre bekletmeniz gerekmektedir. Böylelikle yağdanlıktaki yağ temizlenecektir. Fakat bu işlemde biraz önce bahsettiğimiz 1 numaralı yöntemdeki gibi adımları da kullanabilirsiniz. Kaya tuzu da yağ çıkarmada konusunda oldukça yardımcı bir üründür.

Plastik Yağdanlık Temizlerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

  • Öncelikle yağdanlıktaki yağınız her bittiğinde bu yukarıda bahsetmiş olduğumuz adımlardan biri ile muhakkak temizlemeniz gerekmektedir. Mümkün olduğunca yağı bekletip kurutmamaya çalışmalısınız. Böylelikle temizleme işleminiz daha kısa sürece bitecektir.
  • Yağdanlığınızı içindeki yağı tam olarak temizlemeden bulaşık makinesine atmamalısınız. Direkt olarak bulaşık makinesinde yıkamak temizlenmesini sağlamamaktadır. Öncesinde sirke ile ya da pirinç ve su ile bir süre yağdanlığınızı çalkalamanız ve yağdan arındırmanız gerekmektedir.
  • Yapısı gereği kolay temizlenemeyen yağdanlıklara, ağır kimyasal temizleyiciler kullanmaktan kaçınmalısınız. İyi durulanmadığı taktirde sağlığınıza zarar verebileceği gibi %100 olarak da yağın temizlenmesini sağlamamaktadır.
  • Yağdanlığın dış yüzeyine de kullanımı ile birlikte yağ bulaşabilmektedir. Böyle bir durumda yine sirkeli bez veya bulaşık sabunu ile temizleyebilirsiniz.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.