Bilgi Yeriniz

Plastik Saksı Nasıl Boyanır?

17.05.2018
3.892
Plastik Saksı Nasıl Boyanır?

Bahçe ile ya da direkt olarak çiçeklerle ilgilenmeyi seven insanların diğer bir ilgili olduğu konu ise saksılardır. Saksılar tek başına sadece dekorasyon amacıyla bile sık kullanılmaktadır. Kullanım kolaylığı açısından en rahat olan saksı çeşidi ise plastik saksılardır. Fakat her eşyada olduğu gibi plastik saksılarda da zaman içerisinde küflenme sorunu ve boya dökülmeleri meydana gelir. Bu zaman içinde diğer saksı çeşitlerinde de ortaya çıkabilecek bir sorundur. Bu tür sorunlara kendimiz müdahale etmek isteriz, yani yenisini almak yerine olanı değerlendirmeyi tercih ederiz.

Saksıları kendiniz boyamak istiyorsanız eğer doğru yöntemleri kullandığınızdan emin olmanız gerekmektedir. Aksi halde boya dökülmeleri meydana gelebileceği gibi sonrasında daha fazla zaman harcamak zorunda kalabilirsiniz.

Plastik Saksı Boyama Yöntemleri Nelerdir?

1-)Cam Boyası

Plastik saksıları boyamak için en uygun olan boya cam boyasıdır. Öncelikle boyayacağınız saksının içinde çiçek var ise eğer, mümkün olduğunca dikkatli bir şekilde zarar vermeden çıkarmak gerekir. Boşaltmış olduğunuz plastik saksıyı deterjan kullanarak iyice temizleyin. Burada kullandığınız deterjan bulaşık deterjanı olabilir. Hem iç yüzeyinin hem de dışının iyi bir şekilde temizlenmiş olması gerekmektedir.

Daha sonra açık havada yere gazete kağıdı gibi kullanmadığınız bir malzeme serin. Üzerine saksıyı ters bir şekilde yerleştirdikten sonra sünger yardımı ile boyama işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Boya ilk katında tutmayacağı için bu işlemi birkaç kez tekrar etmek gerekmektedir.

2-)Plastik Boyası

Plastik boyası hazırlığı da cam boyasında uygulanan adımlar ile aynıdır. Öncelikle saksıyı iç ve dış yüzey olmak üzere iyice temizlemeli, etrafa sıçramasını önlemek amacıyla ise örtü ya da gazete kağıdı sermelisiniz. Cam boyasında kullandığınız gibi sünger değil, plastik boyayı kullanırken fırçaya ihtiyacınız olacaktır. Bu fırçalar evlerimiz boyadığımız fırçalar ile aynıdır.

Su bazlı plastik boya ile yukarıdan aşağıya doğru tüm yüzey boyanır.

3-)Sprey Boya

Sprey kullanımında diğer boyalara göre daha dikkatli olunması gerekmektedir. Spreyin sıçrama özelliği olduğu için boyanın yapılacağı alanın özellikle açık alan olması gerekmektedir. Ev ortamında yapacaksanız, sıçrama ihtimalinden dolayı çevredeki eşyaları da korumaya almanız gerekmektedir. Saksıyı koyduğunuz yere de büyük geniş bir örtü sarmanız leke problemini engelleyecektir.

Saksıda Desen Yapma Yöntemleri Nelerdir?

  • Yüzeyi temiz olan saksı cam-plastik boyası ile sünger yardımıyla istenilen renge boyanır.
  • İlk kat boyanın kurumasından sonra üzerine tekrar boya atılır.
  • Desenin kullanılmayacağı alanlar kapatılır. Kapatma konusunda kağıt kullanabilirsiniz.
  • Desen yapılacak yerler çizim şablonları ile sulu boya fırçası kullanılarak farklı renklerde boyayabilirsiniz.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.