Bilgi Yeriniz

Pişmiş Yemeğin Acısı Nasıl Alınır?

18.05.2018
3.423
Pişmiş Yemeğin Acısı Nasıl Alınır?

Yemeğin pişme aşamasında ya da sofraya gelmesi aşamasında çok acı olduğu fark edilebilir. Çok fazla, tüketimi yapılamayacak kadar acı olan yemeklerde, bu acılığın azaltılması mümkün olabilmektedir.

Pişmiş Yemeğin Acısını Alma Yöntemleri Nelerdir?

1-)Kullanılacak Biberler

Yemekte kullanılacak olan biberlerin acılığı mutlaka kontrol edilmelidir. Bu biberlerin çok acı olması halinde miktarı azaltılmalı ya da hiç yemeğe eklenmemelidir. Acı biberlerin çekirdek kısımları ve tohumları mutlaka çıkarılmalı ve yemeklerde biberler bu şekilde kullanılmalıdır. Tohum kısımları ve bu tohumlara yakın olan dış bölgenin yemeğe hiç konmaması da bir çözüm olabilir.

2-)Patates Ekleyin

Yemeğin çok acı veya çok tuzlu olması halinde, yemeğin içine patates eklemek iyi bir çözüm yolu olabilir. Patates birkaç parçaya bölünmeli ve yemeğe eklenmelidir. Patates, pişme aşamasında yemekteki acılığı büyük oranda azaltacaktır. Yemeğin pişmesini müteakiben, patatesler tencereden çıkarılabilir.

3-)Limon Acıyı Alır

Acısı çok fazla olan yemeklerin dökülmesi gerekmez. Bunun yerine içine bir miktar limon suyu sıkılabilir. Tadına bakılarak, gerekli görüldüğü takdirde yarım limonun suyu tamamen yemeğe sıkılabilir.

Acı Yemeği Normale Çevirme Yöntemleri Nelerdir?

  • Yemeğin çok acı olması durumunda, içine bir su bardağı su eklenir ve yeniden kaynatılır. Ancak yemek yoğun ise eklenen su biraz sıvılaşmasını sağlayacaktır.
  • Yemekteki acılığın azaltılabilmesi için, on dakika süre ile sıcak suda bekletilmiş bir kahve fincanı pirinç, bir bardak suyla beraber yemeğe eklenebilir. Pirinçler piştikçe yemeğin suyunu çekecek ve acısını da azaltacaktır.
  • Eğer sebze ya da et yemeği çok acı olmuş ise, çeşitli ot ve yeşilliklerle çeşnili bir tat elde edilebilir. Nane, maydanoz, tarçın, karanfil, yemeğin türüne göre eklenebilecek aromatik ot ve baharatlardır
  • Yemeğin içindeki acılığın azaltılmasında, 2 adet domates de kullanılabilir. Bunun için 2 domates rendelenir, ayrı bir kap içinde pişirilir ve daha sonra pişmiş yemeğe eklenir.
  • Pişmiş yemeklerde acılığın azaltılması için kullanılabilecek olan bir başka yöntem de, bir miktar süt ve tuzlu krema eklenmesidir. Özellikle soslu çorba türü acı yemeklerde bu yöntem acının azalmasına yardımcı olmaktadır.
  • Küçük küpler halinde bir adet havuç doğranıp yemeğe katılabilir. Havucun içeriğindeki şeker, yemeğin acı tadının nötrleşmesini sağlayacaktır. Arzu edilirse havuçlar daha sonra tencereden çıkarılabilir.
  • Acı miktarı çok fazla olan özel gün yemeklerinde ise aynı yemekten acısız olarak bir başka kapta az miktarda pişirilmesi ve daha sonra bunun ilk pişen acılı yemeğe ilave edilmesi ile de acılık sorunu ortadan kaldırılabilir. Böylece yemek de boşa gitmemiş olur.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.